Otomasyon

AC Sürücü Kullanmanın Avantajları

AC motor sürücüleri, besleme kaynağının Asenkron motorun istenilen bir hızda dönmesi sağlayan elektronik sürücü devresine denir. Geleneksel motor sürücüleri ile karşılaştırıldığı zaman, AC sürücüler daha fazla işlevsellik ve işlevselliğe sahiptir. Ayarlanabilir bir hız kontrolüne ek olacak şekilde, değişken frekanslı sürücüler faz, aşırı ve düşük voltaj koruması gibi çeşitli korumalar sunar.

 AC Sürücüler Nasıl Çalışır?

AC sürücüler, (inverter) motor hızını motorun beslemesinde bulunan giriş frekansını ve gerilimini değiştirerek motor hızını önemli ölçüde kontrol eder. Gerilim frekansı düştükçe motorun hızı da düşmeye devam eder. Tekrar frekans artırılınca da motorun hızı da artar. Bu nedenle de sonuç motor hızının frekansla doğru bir orantıda değişmesi ile oluşur. Aynı zamanda AC motor sürücülerine frekans sürücüsü (VFD) adı da verilir. Pek çok ac sürücü kullanmanın avantajları vardır.

Günümüzde fabrika otomasyonlarında hız kontrolü gereken çeşitli uygulamalarda yaygın şekilde kullanılır. Aynı zamanda büyük güçteki 3 fazlı Asenkron motorların hızını da değiştirmek çok kolay olmadığı için AC sürücüler daha fazla tercih edilir.

AC sürücüler bir doğrultucu şeklinde çalışır. Cihaza gelen AC akımı diyotlar aracılığı ile DC akımına dönüştürür. Dönüştürülen DC akımı ise, kondansatör yardımı ile düz bir AC Gerilimi elde eder. Daha sonra da AC gerilime dönüştürülür. İstediğimiz frekans da daha sonra motora AC gerilimi verir. Motorun istenilen bir hızda dönmesi bu sayede sağlanır.

 Ac Sürücülerin Faydaları

  • Motoru aşırı gerilim ve akımlara karşı korumaya yardımcı olur.
  • Kalkış ve duruşlarda meydana gelebilecek elektriksel ve mekanik zorlanmaları en az seviyeye indirir.
  • Her çalışma stili için farklı hız seçimi yapılır.
  • Enerji tasarrufu sağlamaya yardımcı oldu.
  • Motor ilk kalkış zamanında yüksek bir akım çeker ve yumuşak yol vererek motorun ömrünü daha çok uzatır.
  • Saha haberleşme sistemlerine kolaylıkla uyum sağlar.
  • Prosesin daha kolay kontrol edilebilmesini sağlar.

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.