Endüstriyel Robot

Cobot Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Güvenlik bariyerlerine tam olarak sağlayabilmek adına güvenlik çiftini doğru bir şekilde kullanmak gerekmektedir. Bu tarz bölgelerin insanlar ile izolasyonunu gerçekleştirebilmek adına endüstriyel anlamda da bu böyle uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamalara gerekli ölçülerde bakıldığı takdirde genel olarak cobot kullanılmaktadır.

Bu tarz robotlar insanlar ile birlikte çalışan güvenli ve etkili bir çözüm yolu olan elektronik cihazlar olarak kullanılmaktadır. Gelişebilecek tüm özellikleri bünyesinde barındıran ve aynı zamanda otomasyon alanında da geniş etkiler bırakabilecek ürünler olduğu bilinmektedir. Özellikle son dönemlerde firma uygulamalarında çok fazla karşımıza çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Robotik Otomasyon ve Faydaları

Zorlu ya da oluşabilecek tüm risklere karşı kalite ve aynı zamanda verimliliği arttırabilmektedir. Bunun yanında iş sağlığı ya da güvenliği konusunda da önlemler alınmasını sağlamaktadır. Özellikle kullanıldığı alanlara değinilirse endüstriyel alanlarda bu robotlar çok fazla karşımıza çıkmaktadır. Oldukça yüksek ve hassasiyet ile hazırlanan bu robotların en önemli özelliklerinden biri kolay bir şekilde programlaması olmaktadır.

Cobot Avantajları Nelerdir?

Özellikleri konusunda detaylı bir inceleme yapıldığı takdirde esnek olabilecek konumlarda barınabilmektedir. Kullanıcılara güvenlik bariyerlerini etkinleştirerek güvenli bir kullanım sağlayabilmektedir. Bunun yanında hızlı olabilecek bir kuruluma ve aynı zamanda hızlı olan bir montaja ihtiyaç duyulmaktadır.

Düşük olan enerjiyi tüketimi sayesinde elektrik tasarrufu konusunda da büyük olanaklar yaratmaktadır. Aynı zamanda bu tür robotların Türkçe dili ile de kullanım imkanı sunduğu bilinmektedir. Her alanda çalışabildiğinden dolayı özellikle ağır ya da büyük işlerde de kullanılabilmektedir. İnsan sağlığı konusunda kesinlikle herhangi bir sıkıntı yaşatmamaktadır.

Cobotların Teknik Özellikleri Nelerdir?

Bu şekilde kullanılan cobotların teknik özellikleri incelendiği takdirde hafif ve aynı zamanda ergonomik bir yapıya sahip olduğu bilinmektedir. İçerdeki enerji miktarlarına bakıldığı takdirde 220 volt ile çalışabilen bir enerjiye sahip olmaktadır. Bu da şu şekilde bir anlam ifade etmektedir evimizde bile bu robotları kullanabilmekteyiz anlamı çıkarılmaktadır.

Bunun dışında yapılan değerlendirmelere bakıldığı takdirde 360 dereceye kadar dönüş etkileri sayesinde 7 eksene sahip olduğu da bilinmektedir. Robot kısımlara göre erişim yetenekleri daha hızlı olduğundan dolayı en yakın mesafelerdeki yerlere bile istenilen olanaklar ile birlikte esneklik sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Endüstriyel Görüntü İşleme

Mesafe ya da erişimler çok kolay sağlandığından dolayı ağırlıklarına bakıldığı takdirde de herhangi bir zorlayıcı kısım görülmemektedir. Geçmişten günümüze kadar gelebilen bu özelliklere sahip olan cobotlar her alanda aktif bir çalışma göstermektedir.

Cobotların Fiyatlandırmaları Nasıl Olmaktadır?

Çalışma alanları geniş sektörlere kadar yayıldığından dolayı fiyatları da kullanıldığı bölgelere göre değişmektedir. Genel itibariyle bakıldığı takdirde çok kolay bir sistem olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı bütçeleri yormadan olumlu anlamda kazanç sağladığı bilinmektedir.

İnsanlar ile birlikte çalışırken ortaklaşa bir çalışma yürüttüğünden dolayı yan yana da rahat bir şekilde çalıştığı bilinmektedir. Çalışanların hareketlerini kolay bir şekilde algılayarak onlara yönelik hareketlerini geliştirip yardımcı olduğu da görülmektedir.

 

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir