Otomasyon

Doğru HMI Panel Seçimi

HMI’lerde yani insan – makine ara yüzlerinde pek çok donanım ve yazılım özellikleri bulunur. Kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmaları için hedef uygulamadan geriye doğru çalışması doğru olur. Ürün tasarımcıları bu ara yüzleri daha fazla ürüne dönüştürmek üzere yanıt verdiler.

Endüstriyel otomasyon için, dokunmatik ekranı olan HMI’ler gelişmiş bir teknolojidir. Kontrol panellerinde yer alan anahtar, düşme ve ışıklar sayesinde birçok makine ve proses otomasyonu uygulamasına katkı sunar. HMI özelliklerine bakarak ihtiyaçları karşılayan cihaz ve yazılım seçilmelidir.

HMI Ekran Boyutu Seçimi

Doğru ekran boyutu seçmek genellikle dengeleyici bir eylemdir. Pek çok operatör dokunmatik bağlantı seçmesi gerekirse ekranı belirli mesafeden izlemek isteyebilir. Bu tür bir durumda en büyük ekran boyutu tercih edilir. Büyük ekranlar, programcılara grafik geliştirmede daha fazla alan sağlar. Ancak daha pahalıya mal olur.

HMI Arayüz Seçimi

Özellikle veri girişlerinde kullanıcılardan bazıları yerleşik fiziksel tuş takımı ya da harici klavye ve fare kullanımı isterler. Bunun yanı sıra pek çok tasarımcı mobil cihazların öncülüğünü takip ederek dokunmatik ekran kullanımına yönelmektedir. Endüstiyel hmı panel genellikle dirençli ve tek dokunuşlu teknoloji kullanıldığı için tercih edilir. Genişletilebilir bellek ve birden çok bellek boyutuna sahip HMI’lar kısıtlamaların kaldırılmasında yardımcı olur. yerleşik hesaplama ve trend oluşturma gibi gelişmiş özellikleri bulunur.

HMI Seçiminde Doğru Yazılım Özellikleri

  • Simülasyon ve yapılandırma ortamı bulunmalı
  • Çalışma zamanı özelliklerine sahip olmalı
  • Uzaktan erişim olanağı bulunmalı

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir