Dijitalleşme

İnternet ve teknolojinin gelişimi ve sağladığı kolaylıklar endüstriyel alanda da kullanımlarını cazip hale getiriyor. Üretimde veya endüstriyel alanda kullanılan akıllı cihazlara yön verebilmek için endüstriyel nesnelerin interneti diğer adıyla endüstriyel IoT kullanılıyor. Bu sayede, akıllı cihazlarınız birbirleriyle haberleşebiliyor ve sonuçlar tek bir cihazdan kontrol edilebiliyor. Siz de üretim alanında bulunmadan internete bağlı bilgisayardan veya cep telefonunuzdan kontrol edebiliyorsunuz.

Endüstriyel Iot Nedir?

Nesnelerin interneti (ıot) ve endüstri kavramları birbirlerine oldukça yakınlar. Bu kavramların kesin bir tanımı bulunmuyor. Fakat en kullanışlı tanımı BryceBarnes açıklamış. Barnes’e göre nesnelerin interneti; akıllı cihazların, birbirini algılayan ve iletişime geçebilen nesneler aracılığıyla, akıllı bağlantısıdır.

Bu teknolojiyle çok sayıda, küçük boyutlu, kablosuz teknoloji kullanabilen algılayıcı cihazlarla yaşadığınız çevredeki hemen hemen bütün olayları izleyebilir, bilgi toplayabilirsiniz. Aynı şekilde endüstriyel sistemlerden aktarılabilecek gerekli verileri de “Bilgi Sistemi” içinde kullanmak amacıyla “Endüstriyel IoT (IIoT)” kavramı ortaya çıkarmıştır.

IoT, internet bağlantılı makinelerden ve ürettikleri verileri işleyen gelişmiş analitik platformlardan oluşuyor. IIoT cihazları da küçük çevresel sensorlardan karmaşık endüstriyel robotlara kadar çeşitlilik gösteriyor.

Endüstriyel Iotların Özellikleri

IoT’de kullanılan akıllı algılayıcı cihazlar; kendilerini tanıtma, ağ kurabilme, topladıkları bilgileri depolama ve analiz yeteneğine sahiptirler. Topladıkları bilgileri de genel kullanıma açık bulut servislerine aktarabiliyorlar.

IoT yeteneğine sahip akıllı üretim makineleri ağ üzerinden birbirleri ile otomatik iletişim kurarak üretimi kontrol eder ve operatör katkısını en az düzeye indirirler. Mekanik ve elektriksel arızaları önceden tahmin ederler. Bu sayede makinelerin arıza nedeniyle duruş süreleri azaltılabilir. Fabrikanın üretimi için ham madde eksikliğini hızla tespit ederek, eksikliğin hızlı şekilde giderilmesini sağlarlar.

IIot Uygulamaları

Nesnelerin İnterneti ile hayatınızın her alanındaki imkânları arttırabilirsiniz. Akıllı evler, şehirler, fabrikalar, sağlık ve tarım uygulamalarında kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.