LSIS Kaçak Akım Korumalı Kompakt Şalter ELCB


Kaçak akım, kullandığımız cihazlar veya iletim hatlarından ötürü bir izolasyon hatası var ise (faz -toprak veya nötr – toprak ) ve bu izolasyon hatasından dolayı toprağa bir akım akmışsa devreye girer. Bu toprak kaçak akımı cihaza dokunan canlının üzerinden devresini tamamladığı gibi; cihazın gövdes..

Devamını Oku

LSIS G100 AC Sürücü Geniş Uygulama Alanı


LSIS G100 AC Sürücüler, gelişmiş sensörsüz kontrol teknolojisi sayesinde, fan, konveyör, pompa ve vinç uygulamaları olmak üzere, birçok uygulamada kullanılabilir. Dahili EMC filtresi sayesinde parazit kaynaklı arızaların önüne geçilmiştir. Eşsiz tasarımı ise, hava akışını opitmize ed..

Devamını Oku

Aksa Otomasyon 5 Yaşında!


Aksa Otomasyon 5 Yaşında!  Firmamızın 5. kuruluş yıldönümünü sizlere gururla idrak etmekteyiz. Kuruluşumuzdan bugüne kadar bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığımız dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini sizlere sağlamaya çalışırken, diğer yandan ..

Devamını Oku

Neden İnverterli Kompresör?


KOMPRESÖR ÇÖZÜMLERİ Kompresörler, sanayinin vazgeçilmez makinalarıdır. Bu bölümde sizlere “İnverterli Kompresörlerin” tercih edilme sebebini anlatmaya çalışacağız. İnvertörlü kompresörler frekans kontrollü vidalı hava kompresörleridir. NEDEN İNVERTERL..

Devamını Oku

Motor Koruma Şalterlerinin Görevleri Nedir?


(Manual Motor Starter - MMS) Motor Koruma Şalterleri, motor yol verme uygulamalarında kısa devre ve aşırı akımlara karşı koruyan ve manuel olarak devreyi açma ve kapama işlemi yapabilen üç kutuplu elektromekanik koruma elemanlarıdır. Motor koruma şalterleri motor güç devrelerine seri olarak bağlanmaktadır. Motor g&..

Devamını Oku

LS Şalt Bayiliği Anlaşması Yapıldı


Aksa Otomasyon Elektrik Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şirketi; Otomatik Sigorta, Otomat, Kontaktör, Termik Röle, Motor Koruma Şalterleri, Kompakt Şalter, Alçak Gerilim Parafudur, Vakum Kontaktör ve Kaçak Akım Anahtarı için çözüm üreten LS'in Şalt Bayiliğini almıştır. ..

Devamını Oku

HVAC Uygulamalarında LSIS


HVAC Uygulamalarında LSIS Teknolojik binalarda ısıtma (Heating), havalandırma (Ventilating) ve iklimlendirme (Air Conditioning), konfor için vazgeçilemez bir unsurdur. Teknolojik binalarda ısıtma (Heating), havalandırma (Ventilating) ve iklimlendirme (Air Conditioning), konfor i&..

Devamını Oku

Kompakt Yapısı ile S45 Serisi


S45 serisi, 32x20x14 mm ölçüleri ve oldukça kompakt yapısı ile hassas ve güvenli algılama gerektiren uygulamalar için ideal çözümdür. Bu ürün ailesi, otomasyon sektöründeki mevcut olan minyatür boyutlardadır. Bu seri geniş optik fonksiyonlarına, ışık çıkış ops..

Devamını Oku

LSIS XGT Panel Serisi


XGT panel serisi,  LSIS markasının sürekli değişen ve gelişen pazar için tasarladığı yeni nesil teknolojilere sahip bir HMI seridir. Windows CE işletim sistemine sahip olması sebebiyle güvenilirdir ve en yeni teknolojilere kolaylıkla uyum sağlar. Kullanıcı dostu olması dışında çok hızlı bir şekilde veri işleme ve veri i..

Devamını Oku

Endüstride PLC


1.Giriş Endüstride PLC’ler kullanılarak, imalatta proses süreci azaltılabilir. Üretim sürecinin yönetimi, izlenmesi, sorgulanması ve kontrolü yazılım programı ile gerçekleştirilir. Programın çalışması monitörden izlenip arızalara erişim süresi oldukça kısadır. Gene bu bağlamda en..

Devamını Oku

Datalogic S8 Serisi


Datalogic, transparan algılama yapan Kırmızı LED ışık çıkışlı yeni S8 arka fon bastırmalı modellerini sunuyor. Bu yeni iki model ürün grubunda şu anda var olan lazer ışık çıkışlı modeli tamamlayacak. S8-MR-5-M53-PP (paslanmaz çelik gövdeli) ve S8-PR-5-M53-PP (plastik gövdeli), şişe, tıbbi şişe, paketleme fil..

Devamını Oku

Sensörler ve Sensör Çeşitleri


Sensör Nedir? Elektronik uygulamalarda algılama işlemini yapan sistem yada elemanlara sensör denir. Ayrıca algılayıcı yada duyarga olarak da bilinmektedir. Sensörler, fiziksel ortam ile elektronik cihazları birbirine bağlayan bir köprü görevi görürler. Sistemdeki sensör veya sensör g..

Devamını Oku

Elektrik Akımı Nedir? Akım Çeşitleri Nelerdir?


Elektrik akımı, elektriğin en temel terimlerinden biridir. Bundan dolayı mesleğe yeni girenler tarafından sıkça duyuluyor olsa da pek çok elektronikçi tam olarak ne işe yaradığını pek bilmezler. Bu yazıyı hazırlama sebebim bu konu üzerinde kazanılmış olan rehaveti yok ederek özellikle genç meslektaşlarıma ..

Devamını Oku

Röle Nedir? Çeşitleri Nelerdir?


Elektrik akımını uzak mesafelere iletme gereksinimi 19. yüzyılın en büyük sorunlarından biriydi. Çünkü telgrafın kullanılmaya başlanması ile uzak mesafelerle haberleşmeye başlanılmıştır. Elektrik akımında iletim mesafesi uzadıkça güçte kayıplar meydana geldiği ise aşikar bir durumdur. Olağan ü..

Devamını Oku

Encoder Nedir? Kullanım Alanları ve Çeşitleri Nelerdir?


   Encoderlar yani sinyal üreticiler, bağlı olduğu şaftın hareketine karşılık, sayısal (dijital) bir elektrik sinyali üreten elektromekanik bir cihazdır. Encoderlar çalışma şekillerine; Dönel olarak çalışan Şaft Encoderlar ve Doğrusal olarak çalışan Lineer Encoderlar olmak üzere ikiye ayrılırlar. ..

Devamını Oku

Servo Motor Nedir? Çeşitleri Nelerdir?


1900 yıllara girildiğinde elektronik sektörünün çok ciddi bir şekilde gelişmesi, 1900 yılların ortasına doğru da elektroniğin bir alt dalı olan yazılımın doğması ve gelişmesi ile birlikte günlük hayatta sıkça kullanılan motorların gelişmesine de katkı sağlar. Motorlara, stator ve rotor dışında mekanizmala..

Devamını Oku

Mikrodenetleyici Nedir?


Mikrodenetleyici programlanabilme, bir programı içerisinde depolayıp daha sonra çalıştırabilme özelliklerine sahip tek bir chip 'ten oluşan bilgisayardır. Bu özelliği mikrodenetleyicileri mikroişlemcilerden ayıran özelliğidir. Mikrodenetleyicilerde bir CPU ( Central Process Unit ) , RAM ( Random Access Memory )&n..

Devamını Oku

Solid State Röle Nedir?


  Solid state röle, kısaca SSR, tamamen elektronik parçalardan oluşmuş bir anahtarlama düzenidir. Klasik röle ve kontaktörle aynı işi yapar. Kontaktör ve röle gibi kumanda ve güç devrelerine sahiptir. Güç devrelerinin anahtarlanmasında kullanılır. 1-2 amper gibi küçü..

Devamını Oku

HMI( Dokunmatik Panel) Nedir?


Bugün, bir HMI yani operatör panelin ne olduğunu bilmek, otomasyon ile uzaktan yakından ilgisi olan herkes için oldukça önemlidir. Açılımı “Human-Machine Interface” olan HMI terimi, “İnsan-Makine Arayüzü” demek olup, “dokunmatik panel”, “touch panel”,..

Devamını Oku

Inverter Nedir?


  Enerji tasarrufunu sağlamak amacıyla birçok farklı cihaz kullanılmaktadır. Bu anlamda enerji tasarrufunu sağlamak amacıyla devrelerdeki frekans ayarını düzenleyen cihazlara da inverter ismi verilmektedir. Alternatif akımı doğru akıma, doğru akımı da alternatif akıma çeviren ve 3 fazlı çalışma sistemine sahip olan, g..

Devamını Oku

Fotosel Nedir? Nerelerde Kullanılır?


PhotoElectric dilimizde Fotosel olarak da geçmektedir. Üzerine düşen ışığın şiddetiyle orantılı olarak voltaj üreten ışık algılayıcısıdır . Pozometrelerde, hırsız alarm sistemlerinde, otomatik açılır kapanır kapı sistemlerinde , otomatik çalışan gece lambalarında kullanılmaktadır.  Üzerine ış..

Devamını Oku

PLC Nedir?


PROGRAMLANABİLİR LOJİK KONTROL SİSTEMLERİ (PLC)  Endüstriyel uygulamaların her dalında yapılan genel amaçlı kumanda ve otomasyon çalışmalarının bir sonucu olan PLC tekniği, kullanıcılara A'dan Z'ye her türlü çözümü getiren komple bir, teknoloji alt grubudur.      &..

Devamını Oku

Otomasyon Nedir?


Otomasyon, çeşitli mal ve hizmetlerin üretim ve teslimatını kontrol etmek ve izlemek için teknolojinin yaratılması ve uygulanmasıdır. Daha önce insanlar tarafından gerçekleştirilen görevleri yerine getirir. Otomasyon, üretim, nakliye, kamu hizmetleri, savunma, tesisler, operasyonlar ve son zamanlarda bilgi t..

Devamını Oku