Endüstriyel Barkod Okuyucu


Barkod okuyucular iş hayatını büyük oranda kolaylaştıran bir ürün olarak biliyor. Bu ürünler hemen hemen her alanda kullanılıyor. Özellikle ticaret alanında barkod okuyuculara büyük ihtiyaç duyuluyor. Ürünlerin takibi ya da stok bilgisi gibi konularda barkod okuyucular etkin bir rol oynu..

Devamını Oku

Redüktör Nedir Ne İşe Yarar?


Araçlar, insan hayatında önemli yer tutan ve hayatı kolaylaştıran unsurlardır. Araçları kullanırken, bazen detayları ve nasıl çalıştıklarını bilmek hayat kurtarmaktadır. Araçlarda kullanılan her bir parçanın ayrı bir işlevi bulunuyor. Redüktör de bu parçalardan biri olarak dikkat çekiy..

Devamını Oku

Çatal Sensörler ve Uygulama Alanları


Çatal sensörler, alıcı ve verici olacak şekilde tek bir gövde içine entegre edilmiş olan sensörlere denir. Günümüzde çatal sensör kullanımı oldukça yaygındır. Vericinin ve alıcının arasında bulunan optik ışık ışını herhangi bir kesintiye uğraması durumunda, çıkış anahtarlama yapı..

Devamını Oku

Ray Klemens Nedir?


Birbirinden farklı konumda olan iletken elemanların güvenli bir biçimde birbirlerine bağlantısında kullanılacak olan klemenslere ray klemens adı verilir. Ray klemenslerin dış gövde bölgeleri yalıtkan olan malzemeden elde edilir. Genel olarak elektrik panolarında bir ray üstünde yan yana olacak şekilde sıralanarak blo..

Devamını Oku

Otomasyonun Yükselen Yıldızı Ethernet IP


Yaygın kullanımı otomasyona yönelik teknolojiler olan Ethernet IP, yabancı dilde “Ethernet Industrial Protocol” (Ethernet Endüstriyel Protokolü) olarak da tanımlanan, cihazlar arası haberleşme için kullanılan ve özel bir ara yüze sahip olan protokollerdir. Bu protokollerin kendilerine ait pek çok &..

Devamını Oku

Emniyet Rölesi Nedir?


Endüstri sektörünün topluma kazandırdığı önemli aletlerden biri de emniyet faktörlerini yerine getiren cihazlardır. Bu cihazların belirli işlevleri, çalışma teknikleri, kullanım alanları bulunmaktadır. Emniyet Rölesi Nedir? Emniyet fonksiyonlarını yerine getiren cihazlara emniyet rölesi denir. H..

Devamını Oku

LS Electric Şalt 2021 Fiyat Listesi Yayınlandı!


LS Electric Global Merkezi, son bir yıl içinde hammadde fiyatlarındaki artışları, Covid 19 salgının etkisiyle artan iş yürütme maliyetlerini ve ekonomik gerilemeleri gerekçe göstererek, fiyat artışına gitmiş, yeni zamlı fiyatları uygulamaya koymuştur. Oluşan yeni durumdan ötürü biz de fiyatlarımızda değiş..

Devamını Oku

Hız Kontrol Cihazı İle Verimli Üretim


Hız kontrol cihazları, standart indüksiyon motorlarında oluşan hızın ve torkunun kontrolünü sağlamak için kullanılır. Motorların sürücüsü olarak bilinen bir cihazdır. Sürüş işlemlerinde etkili bir rol oynayarak, verimliliği en yüksek seviyeye çıkarır. Motor hızlarının kontrolün&uu..

Devamını Oku

Fotoelektrik Sensör Nedir?


Photoelectric sensor (fotoelektrik sensör), ışın kaynağı ile görülen ya da kızılötesi ışık demetlerini yayan sensörlerdir. Yansımalı olan sensör cisimden yansımış olan ışın demetini algılar. Karşılıklı olan sensörde ise optik eksene girmiş olan cismin ortaya çıkardığı ışığın miktarındaki değişiklik öl&..

Devamını Oku

Fabrikalarda Enerji Verimliliği İçin Pratik Öneriler


Ülkemizde enerji tüketimi gün geçtikçe artmaktadır. Bu anlamda enerji tasarrufu üzerinde yapılan çalışmalara olan ilgi de giderek artmaya başlamıştır. Ülkemizdeki tüketilen enerji miktarı bir önceki yıla göre yaklaşık %5 oranında artış göstermiştir. Bu artışın büyük sebeple..

Devamını Oku

Elektrikli Araç Teknolojileri


Dünya nüfusunun artması ile birlikte trafiğe çıkan araç sayısı da buna paralele olarak artmaya başlamıştır. İçten yanmalı motorlara sahip olan araçların sayısının artması çevreye yayılan zararlı gaz miktarını da arttırmaktadır. Bu nedenle özellikle çevreyi oldukça olumsuz etkilemiştir...

Devamını Oku

Yangına Dayanıklı Buat Kutusu


Buat kutusu özellikle binaların inşaat halindeyken elektrik, internet, telefon hatlarının toplu tutulması amacıyla kullanılmaktadır. Önemli bir yardımcı ekipman olan buat kutusu hatların bir merkezde toplanmasına, bu merkezden doğru şekilde dağıtılmasına yardımcı olmaktadır.  Buat Kutusu Nedir? Yardımcı bir ekipman olarak b..

Devamını Oku

Açık Tip Şalter Nedir?


Güç şalterleri alçak gerilim dağıtım sistemlerinde önemli koruma elemanlarından birisi olmaktadır. Açık tip şalterler ise birçok farklı ortam ve şarta uyum sağlaması beklenmektedir. Endüstriyel tesislerden enerji merkezlerine kadar birçok uygulama alanına da sahip olmaktadır. Özellikle pek &cce..

Devamını Oku

Doğru HMI Panel Seçimi


HMI’lerde yani insan – makine ara yüzlerinde pek çok donanım ve yazılım özellikleri bulunur. Kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmaları için hedef uygulamadan geriye doğru çalışması doğru olur. Ürün tasarımcıları bu ara yüzleri daha fazla ürüne d&oum..

Devamını Oku

Yapay Zeka Hangi Alanları Etkileyecek?


Yapay zekayı kısaca akıllı makine yapma bilimi olarak tanımlayabiliriz. Basit ifadeyle; bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrollü bir robotun, zeki varlıklarla yani insanlarla ilişkili görevini yerine getirme yeteneğini ifade eder. Akıl yürütme, anlamlı keşif ve deneyimden öğrenme özellikleri başlıca özellikleri ..

Devamını Oku

LS Electric Kontaktörlerin Özellikleri


Yüksek akım çekebilen devrelerde kullanılan, bobinine enerji verilmesiyle açık kontakları kapatıp, kapalı kontakları açan, uzaktan kontrol edilebilmeye imkan veren elektromanyetik anahtarlara kontaktör adı verilir. Kontaktör Ne İşe Yarar? Kontaktörün en basit görevi anahtarlama, açıp ..

Devamını Oku

Servo Sürücü Seçimi


Servo motor, bünyesinde bulunan operatörün kendisine vermiş olduğu komutları uygulayarak bir mekanizmada en son kontrol elemanı olarak görev yapmaktadır. Operatörün vermiş olduğu komutlar arasında pozisyon ve hız komutları veya hız ve pozisyonun birleşimi şeklindeki komutlar olabilir. Bu komutları uygulamakta göre..

Devamını Oku

Endüstri 4.0 Tarihi


21. yüzyılda endüstri (sanayi) dördüncü devrimini yaşıyor. 18. Yüzyılda buhar makinesinin icadıyla başlayan süreç günümüzde internetin devreye girmesiyle endüstri 4.0 olarak devam ediyor. Görülen odur ki teknoloji geliştikçe sanayi alanında daha çok devrimler g&ou..

Devamını Oku

5G Teknolojisi Endüstriyel Otomasyonu Nasıl Değiştirecek?


Dijitalleşme ve endüstri 4.0 ile birlikte birçok yeni teknoloji de otomasyon teknolojilerine entegre olmaya başladı. Bunlardan biri de 5G Teknolojisi. Verinin endüstriyel otomasyonda çok önemli bir yer alması ile birlikte haberleşme teknolojileri daha hızlı ve kesintisiz olmak zorunda. 5G ise bugün fabrikalarda hab..

Devamını Oku

Termik Manyetik Şalterlerde Devre Karakteristikleri


En önemli elektriksel devre koruma elamanlarının başında gelen termik manyetik şalterler veya MCCBler alçak gerilim tesislerinde sıklıkla kullanılırlar. Hem termik hem manyetik koruma yapması ile öne çıkan şalterlerin doğru seçilmesi hem elektrik pano maliyetlerinin azalmasında hem de doğru koruma yapmasında büy&..

Devamını Oku

Wieland Emniyet Rölesi | SAMOS®PRO COMPACT


Makine tasarımında insan ve sistem sağlığı en önemli konudur. Bir makinin emniyetli bir şekilde çalışması için risk analizinin yapılması ve buna uygun ürün seçilmesi gerekir. Tehlikeli makinelerle çalışırken emniyet rölesi kullanımı gereklidir. Normal röleler özellikle tekrarlanan çev..

Devamını Oku

Servo Motor Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Servo motorlar endüstriyel otomasyon sistemlerinin en önemli bileşenlerinden biridir. Servo motorlar, kapalı çevrim çalıştıkları için sistemleri optimize ederek, bizlere hataları sürekli bildirirler. Servo motorlar yüksek hız ve torkda kullanılabildikleri için gelişen otomasyon sistemleri için ..

Devamını Oku

Motor koruma şalterleri neden kullanılır?


Endüstriyel tesislerde operasyonel işlerin büyük çoğunluğu sistem içerisinde çalışan motorlar üzerindedir. Hem halihazırda var olan işlerin devam etmesi adına hem de bakım maliyetlerinden dolayı motorların olası problemlere karşı korunması gerekmektedir. Bu konuda karşımıza motor koruma şalterleri çık..

Devamını Oku

Kestirimci Bakım ile Devamlı üretim


Gelişen endüstriyel teknikler sayesinde artık minimum zarar/atık ve maksimum üretim noktalarına yaklaşıyoruz. Artan verimin sürekli olarak üst seviyelerde tutulabilmesi için yapılması gereken şeylerden bir tanesi de üretim hattı bakımını minimum süre ve maliyetle yapabilmektir. Üretim hattı sürekli &cc..

Devamını Oku

Online Seminerlerimize Davetlisiniz!


Sizlerle olan etkileşimimizi arttırmak için yetkili sistem entegratörü olduğumuz MITSUBISHI ELECTRIC firması ile online seminerlerimiz başlıyor. “ Dijital Fabrikalar Zamanı” mottosu ile 13 Mayıs ve 15 Mayıs’ta gerçekleştireceğimiz online seminerlere aşağıdaki linkten ücretsiz kaydınızı yapabilirsiniz. ..

Devamını Oku

IO-Link Teknolojisi ile Daha Akıllı Makineler Üretin!


Bugünün otomasyon dünyasında en önemli şeylerden biri en kaliteli ürünü en uygun maliyetle üretilmek. Özellikle endüstri 4.0 ile birlikte işletmelere ciddi bir maliyet baskısı oluştu. Bugünse sizlere işletme maliyetlerinizi azaltırken, daha akıllı sistemler oluşturabileceğiniz bir teknolojiden ..

Devamını Oku

Sis Bilişim Nedir?


Nesnelerin İnterneti (IoT) kavramı hayatımızın içerisinde aktif olarak yer almaya başladı. Bu kavram bazında geliştirilen ürünler de kendileriyle beraber yeni protokolleri, yöntemleri ve mimarileri de beraberinde getiriyorlar. Bunlardan bir tanesi de Sis Bilişim (Fog Computing) dediğimiz mimari yapısıdır. Bu yapı sayesinde ver..

Devamını Oku

Endüstriyel IoT (IIoT) Nedir? Uygulama Alanları Nelerdir?


İnternet ve teknolojinin gelişimi ve sağladığı kolaylıklar endüstriyel alanda da kullanımlarını cazip hale getiriyor. Üretimde veya endüstriyel alanda kullanılan akıllı cihazlara yön verebilmek için endüstriyel nesnelerin interneti diğer adıyla endüstriyel IoT kullanılıyor. Bu sayede, akıllı cihazlarınız bi..

Devamını Oku

Doğru Kontaktör Seçimi


Kontaktörlerin genel görevi, bobine elektrik verildiğinde kapalı durumdaki kontakları açması, açık durumda olan kontakları da kapatmasıdır. Farklı anahtarlama teknikleriyle devreleri kesen kontaktörlerin farklı çeşitleri bulunuyor. Kontaktör Çeşitleri Nelerdir? Endüstride kullanılan ü&..

Devamını Oku

Termik Manyetik Şalter Seçimi


Kompak şalter olarak ta adlandırılan termik manyetik şalterler, elektrik enerjisinin kesildiği durumlarda elektrik enerjisini açma ve kapamada kullanılan 2 farklı devre kesme özelliğine sahip ekipmanlardır. Elektriksel alçak gerilim devre kesicileri olup 4 msn gibi kısa bir sürede açma işlemi yapar. Termik Manyetik..

Devamını Oku

Metasol Enerji Tasarruflu Kontaktör


Kontaktörler otomasyon sistemlerinden, kompanzasyona birçok alanda aktif olarak kullanılır. Birçok tesiste gördüğümüz kontaktörler aynı zamanda bir enerji tüketicisidir. Metasol enerji tasarruflu kontaktör ailesi, DC kontrollü bobini sayesinde çok daha az enerji harcar. Özellikl..

Devamını Oku

Yeni Su Geçirmez HMI Panel


Mitsubishi Electric, zorlu uygulamalar için yeni bir su geçirmez HMI ürünü piyasaya sundu. GOT2507T-WTSD 7 ″ operatör paneli -20 ° C ile + 65 ° C arasında geniş bir çalışma sıcaklığı ve IP67F / IP66F koruması sunar. Ayrıca, aşındırıcı ve zorlu uygulamalar için UV ışınlarına dayanıklı bir..

Devamını Oku

2020 Yılında Dijital Üretim Trendleri Neler Olacak?


2020 yılına sayılı günler kala bu yazımızda dijital üretim trendlerinden bahsetmek istedik. Artan dijitalleşme artık her düzeyde yoğun şekilde hissedilirken, üretim endüstriside başta otomotiv olmak üzere ciddi bir değişim içinde. Gelin şimdi birlikte 2020 yılı trendlerine birlikte bakalım. 1-5G Teknolojisi U..

Devamını Oku

Fan ve Pompa Sistemlerinde AC Sürücü Seçimi


Endüstri sanayinin önemli bir unsuru olan fan ve pompa uygulamaları farklı sürücü seçimine göre gereksinimi bulunmaktadır. Tesis üretiminden geçirilen yüksek teknoloji ürünlerin çalışma sistemleri; sürücü seçimini gereklilik haline getirmektedir. AC motor s..

Devamını Oku

LS Kontaktör


Kontaktör kapalı anahtarları uzaktan kontrol etme prensibi ile çalışan bir sistemdir. Özellikle yüksek akım ile çalışan ve akım çeken devrelerde kullanılmaktadır. Köntaktör bobine enerji verilmesi ile birlikte açık kontakları kapatmakta ve kapalı olanları da açmaktadır. Bir tür elektr..

Devamını Oku

Mitsubishi Sürücüleri Tercih Etmeniz İçin 5 Neden


AC Sürücüler veya diğer adı frekans invertörleri, fabrika otomasyon sistemlerinin en önemli bileşenlerinden biridir. Mitsubishi AC sürücüler, 64 bit RISC işlemcisi, gelişmiş yazılım mimarisi, modern güç elektroniği teknolojisi ile eksiksiz bir hareket kontrolü sunar. Peki Mitsubishi sür&..

Devamını Oku

LSIS Kaçak Akım Korumalı Kompakt Şalter ELCB


Kaçak akım, kullandığımız cihazlar veya iletim hatlarından ötürü bir izolasyon hatası var ise (faz -toprak veya nötr – toprak ) ve bu izolasyon hatasından dolayı toprağa bir akım akmışsa devreye girer. Bu toprak kaçak akımı cihaza dokunan canlının üzerinden devresini tamamladığı gibi; cihazın gövdes..

Devamını Oku

LSIS G100 AC Sürücü Geniş Uygulama Alanı


LSIS G100 AC Sürücüler, gelişmiş sensörsüz kontrol teknolojisi sayesinde, fan, konveyör, pompa ve vinç uygulamaları olmak üzere, birçok uygulamada kullanılabilir. Dahili EMC filtresi sayesinde parazit kaynaklı arızaların önüne geçilmiştir. Eşsiz tasarımı ise, hava akışını opitmize ed..

Devamını Oku

Aksa Otomasyon 5 Yaşında!


Aksa Otomasyon 5 Yaşında!  Firmamızın 5. kuruluş yıldönümünü sizlere gururla idrak etmekteyiz. Kuruluşumuzdan bugüne kadar bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığımız dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini sizlere sağlamaya çalışırken, diğer yandan ..

Devamını Oku

Neden İnverterli Kompresör?


KOMPRESÖR ÇÖZÜMLERİ Kompresörler, sanayinin vazgeçilmez makinalarıdır. Bu bölümde sizlere “İnverterli Kompresörlerin” tercih edilme sebebini anlatmaya çalışacağız. İnvertörlü kompresörler frekans kontrollü vidalı hava kompresörleridir. NEDEN İNVERTERL..

Devamını Oku

Motor Koruma Şalterlerinin Görevleri Nedir?


(Manual Motor Starter - MMS) Motor Koruma Şalterleri, motor yol verme uygulamalarında kısa devre ve aşırı akımlara karşı koruyan ve manuel olarak devreyi açma ve kapama işlemi yapabilen üç kutuplu elektromekanik koruma elemanlarıdır. Motor koruma şalterleri motor güç devrelerine seri olarak bağlanmaktadır. Motor g&..

Devamını Oku

LS Şalt Bayiliği Anlaşması Yapıldı


Aksa Otomasyon Elektrik Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şirketi; Otomatik Sigorta, Otomat, Kontaktör, Termik Röle, Motor Koruma Şalterleri, Kompakt Şalter, Alçak Gerilim Parafudur, Vakum Kontaktör ve Kaçak Akım Anahtarı için çözüm üreten LS'in Şalt Bayiliğini almıştır. ..

Devamını Oku

HVAC Uygulamalarında LSIS


HVAC Uygulamalarında LSIS Teknolojik binalarda ısıtma (Heating), havalandırma (Ventilating) ve iklimlendirme (Air Conditioning), konfor için vazgeçilemez bir unsurdur. Teknolojik binalarda ısıtma (Heating), havalandırma (Ventilating) ve iklimlendirme (Air Conditioning), konfor i&..

Devamını Oku

Kompakt Yapısı ile S45 Serisi


S45 serisi, 32x20x14 mm ölçüleri ve oldukça kompakt yapısı ile hassas ve güvenli algılama gerektiren uygulamalar için ideal çözümdür. Bu ürün ailesi, otomasyon sektöründeki mevcut olan minyatür boyutlardadır. Bu seri geniş optik fonksiyonlarına, ışık çıkış ops..

Devamını Oku

LSIS XGT Panel Serisi


XGT panel serisi,  LSIS markasının sürekli değişen ve gelişen pazar için tasarladığı yeni nesil teknolojilere sahip bir HMI seridir. Windows CE işletim sistemine sahip olması sebebiyle güvenilirdir ve en yeni teknolojilere kolaylıkla uyum sağlar. Kullanıcı dostu olması dışında çok hızlı bir şekilde veri işleme ve veri i..

Devamını Oku

Endüstride PLC


1.Giriş Endüstride PLC’ler kullanılarak, imalatta proses süreci azaltılabilir. Üretim sürecinin yönetimi, izlenmesi, sorgulanması ve kontrolü yazılım programı ile gerçekleştirilir. Programın çalışması monitörden izlenip arızalara erişim süresi oldukça kısadır. Gene bu bağlamda en..

Devamını Oku

Datalogic S8 Serisi


Datalogic, transparan algılama yapan Kırmızı LED ışık çıkışlı yeni S8 arka fon bastırmalı modellerini sunuyor. Bu yeni iki model ürün grubunda şu anda var olan lazer ışık çıkışlı modeli tamamlayacak. S8-MR-5-M53-PP (paslanmaz çelik gövdeli) ve S8-PR-5-M53-PP (plastik gövdeli), şişe, tıbbi şişe, paketleme fil..

Devamını Oku

Sensörler ve Sensör Çeşitleri


Sensör Nedir? Elektronik uygulamalarda algılama işlemini yapan sistem yada elemanlara sensör denir. Ayrıca algılayıcı yada duyarga olarak da bilinmektedir. Sensörler, fiziksel ortam ile elektronik cihazları birbirine bağlayan bir köprü görevi görürler. Sistemdeki sensör veya sensör g..

Devamını Oku

Elektrik Akımı Nedir? Akım Çeşitleri Nelerdir?


Elektrik akımı, elektriğin en temel terimlerinden biridir. Bundan dolayı mesleğe yeni girenler tarafından sıkça duyuluyor olsa da pek çok elektronikçi tam olarak ne işe yaradığını pek bilmezler. Bu yazıyı hazırlama sebebim bu konu üzerinde kazanılmış olan rehaveti yok ederek özellikle genç meslektaşlarıma ..

Devamını Oku

Röle Nedir? Çeşitleri Nelerdir?


Elektrik akımını uzak mesafelere iletme gereksinimi 19. yüzyılın en büyük sorunlarından biriydi. Çünkü telgrafın kullanılmaya başlanması ile uzak mesafelerle haberleşmeye başlanılmıştır. Elektrik akımında iletim mesafesi uzadıkça güçte kayıplar meydana geldiği ise aşikar bir durumdur. Olağan ü..

Devamını Oku

Encoder Nedir? Kullanım Alanları ve Çeşitleri Nelerdir?


   Encoderlar yani sinyal üreticiler, bağlı olduğu şaftın hareketine karşılık, sayısal (dijital) bir elektrik sinyali üreten elektromekanik bir cihazdır. Encoderlar çalışma şekillerine; Dönel olarak çalışan Şaft Encoderlar ve Doğrusal olarak çalışan Lineer Encoderlar olmak üzere ikiye ayrılırlar. ..

Devamını Oku

Servo Motor Nedir? Çeşitleri Nelerdir?


1900 yıllara girildiğinde elektronik sektörünün çok ciddi bir şekilde gelişmesi, 1900 yılların ortasına doğru da elektroniğin bir alt dalı olan yazılımın doğması ve gelişmesi ile birlikte günlük hayatta sıkça kullanılan motorların gelişmesine de katkı sağlar. Motorlara, stator ve rotor dışında mekanizmala..

Devamını Oku

Mikrodenetleyici Nedir?


Mikrodenetleyici programlanabilme, bir programı içerisinde depolayıp daha sonra çalıştırabilme özelliklerine sahip tek bir chip 'ten oluşan bilgisayardır. Bu özelliği mikrodenetleyicileri mikroişlemcilerden ayıran özelliğidir. Mikrodenetleyicilerde bir CPU ( Central Process Unit ) , RAM ( Random Access Memory )&n..

Devamını Oku

Solid State Röle Nedir?


  Solid state röle, kısaca SSR, tamamen elektronik parçalardan oluşmuş bir anahtarlama düzenidir. Klasik röle ve kontaktörle aynı işi yapar. Kontaktör ve röle gibi kumanda ve güç devrelerine sahiptir. Güç devrelerinin anahtarlanmasında kullanılır. 1-2 amper gibi küçü..

Devamını Oku

HMI( Dokunmatik Panel) Nedir?


Bugün, bir HMI yani operatör panelin ne olduğunu bilmek, otomasyon ile uzaktan yakından ilgisi olan herkes için oldukça önemlidir. Açılımı “Human-Machine Interface” olan HMI terimi, “İnsan-Makine Arayüzü” demek olup, “dokunmatik panel”, “touch panel”,..

Devamını Oku

Inverter Nedir?


  Enerji tasarrufunu sağlamak amacıyla birçok farklı cihaz kullanılmaktadır. Bu anlamda enerji tasarrufunu sağlamak amacıyla devrelerdeki frekans ayarını düzenleyen cihazlara da inverter ismi verilmektedir. Alternatif akımı doğru akıma, doğru akımı da alternatif akıma çeviren ve 3 fazlı çalışma sistemine sahip olan, g..

Devamını Oku

Fotosel Nedir? Nerelerde Kullanılır?


PhotoElectric dilimizde Fotosel olarak da geçmektedir. Üzerine düşen ışığın şiddetiyle orantılı olarak voltaj üreten ışık algılayıcısıdır . Pozometrelerde, hırsız alarm sistemlerinde, otomatik açılır kapanır kapı sistemlerinde , otomatik çalışan gece lambalarında kullanılmaktadır.  Üzerine ış..

Devamını Oku

PLC Nedir?


PROGRAMLANABİLİR LOJİK KONTROL SİSTEMLERİ (PLC)  Endüstriyel uygulamaların her dalında yapılan genel amaçlı kumanda ve otomasyon çalışmalarının bir sonucu olan PLC tekniği, kullanıcılara A'dan Z'ye her türlü çözümü getiren komple bir, teknoloji alt grubudur.      &..

Devamını Oku

Otomasyon Nedir?


Otomasyon, çeşitli mal ve hizmetlerin üretim ve teslimatını kontrol etmek ve izlemek için teknolojinin yaratılması ve uygulanmasıdır. Daha önce insanlar tarafından gerçekleştirilen görevleri yerine getirir. Otomasyon, üretim, nakliye, kamu hizmetleri, savunma, tesisler, operasyonlar ve son zamanlarda bilgi t..

Devamını Oku