Çatal Sensörler ve Uygulama Alanları

Çatal sensörler, alıcı ve verici olacak şekilde tek bir gövde içine entegre edilmiş olan sensörlere denir. Günümüzde çatal sensör kullanımı oldukça yaygındır. Vericinin ve alıcının arasında bulunan optik ışık ışını herhangi bir kesintiye uğraması durumunda, çıkış anahtarlama yapılır. Bahsedilen optik ışık, infrared lazer ya da kırmızı ışık şeklinde olabilir.

Çatal Sensörlerin Yapısı

Görülebilir olan lazer ışık, sensörün cismi daha iyi algılayabilmesi amacı ile kolay bir şekilde yönlendirilebilir. Çok ince olan ışık ışını, küçük çaplı yapıya sahip olan bir ışık noktası oluşturur. Bu sayede çok küçük parçacıklar, delikler ve çentikler rahatlıkla algılanabilir.

Çatal Sensörlerin Sahip Olduğu Özellikler

Çatal sensörlerin bünyelerinde barındırdığı pek çok önemli nitelik vardır. Bu niteliklerden en önemlisi çatal sensörlerin kullanımda kolaylığı sağlamasıdır. Bununla birlikte esnekliğe ve yüksek hassasiyete sahip olan çatal sensörler oldukça kullanışlı bir araçtır. Çatal sensörleri vericiyi ve alıcıyı bir gövdenin içerisinde masrafsız ve pratik bir biçimde birleştirir. Bu kolay birleştirme sayesinde çatal sensörler oldukça hızlı bir biçimde ayarlanır.

Hassas biçimde birleştirilmiş olan ışık huzmesi ve yüksek düzeyde denetim hassasiyetinin mevcut olması sayesinde sensörler en düşük olan ışık soğurulma ayrımlarını dahi algılama kabiliyetine sahiptir. Çok sayıda çatal boyutları ve ebatları, kolay montaj imkanının sağlanması ve alanın ışığına göre yüksek seviyedeki dayanım bahsedilen çatal sensörlerinin avantajlarından yalnızca birkaçıdır.

 

Çatal Sensörlerin Sunmuş Olduğu Avantajlar

Çatal sensörleri çok sayıda niteliğe ve avantajlara sahiptir. Bu avantajlar sayesinde kullanım alanı oldukça fazladır. Bu yapı biçimine sahip olan çatal sensörleri, vericiyi ve alıcıyı tek bir cihazın içerisinde toplayabilir ve bu sebeple yüksek çalışma güvenliğini ortaya çıkarır. Bu güvenliğin ortaya çıkması çatal sensörler için büyük bir önem arz eder. Hizalama gibi işleri daha zor hale getirecek sorunların meydana gelmesine izin vermeyerek basit bir montaj imkanına sahiptir. Çatal sensörlerin yüksek hassasiyete sahip olmaları ise sunmuş oldukları en önemli avantajlardan bir tanesidir. Sensörler, küçük parçacıkların algılanması ya da şeffaf folyolar olmak üzere baskılı işaretlerin ve etiketlerin tespit edilebilmesi amacı ile kullanım alanına sahiptir.

30-05-2021 19:54