Otomasyon

Mes ve Mom Teknolojisi

Üretim yönetim sistemleri arasında olan MES ve MOM, üretim operasyonlarında etkin bir şekilde kullanılmaktadır. İmalat işlemleri için tam görünürlük sağlayan MOM, istikrarlı bir şekilde üretim performansın artırılmasını sağlamaktadır. İleri planlama, programlama ve MES gibi sistemlerin bütününü geliştirmektedir. İmalat üretim alanlarında yaşanan dijitalleşme, üretim performansını optimize edilmesi ihtiyacını doğurmaktadır.

Üretim yürütme sistemi anlamına gelen MES, izleme süreçlerini kontrol etmektedir. MES sayesinde gerçek zamanlı olarak makine monitörleri, robot ve işçilerden dakikalık olarak tüm üretim bilgileri alınmaktadır. Verimliliği artırmak ve uygun bir şekilde teslimatın sağlanması için MES teknolojisinden faydalanılmaktadır. Kendi kendini kontrol eden bir yapıda olmasına rağmen kaynak planlama yazılımlarına entegre edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Akım Trafosu Nedir?

 MES ve MOM Teknolojisi İşlevleri Nelerdir?

Üretim işlem yönetimi ve uygulama sistemleri olarak adlandırılan mes ve mom teknolojisi birbirini desteklemektedir. Üretim yürütme, uygulama ve uyum kalitesi, MES ve MOM teknolojisi ile sağlanmaktadır. Yapay teknolojiden doğacak rekabet koşullarına uyum sağlayabilmek için MES ve MOM teknolojilerinin kullanımı, adeta bir zorunluluk olmaktadır.

Üretim emirlerinin hazırlanıp yönetilmesini sağlayan MES ve MOM teknolojisi, üretim akışını doğru bir şekilde takip etmektedir. Problemlerin tespiti ve çözümü için destek sunduğu gibi üretim akışı ile ilgili bilgilerin analizi gerçekleştirilmektedir. Malzeme israfı önlendiği gibi stokların aşağı çekilmesi sağlanmaktadır. İş gücünün plansızlık nedeniyle boş kalmamasını sağladığı gibi performansları izlemektedir.

 MES ve MOM Teknolojisi Farklılıkları Nelerdir?

Kalite ve maliyetleri kontrol eden MOM, planlama ve çizelgeleme yapmaktadır. MOM uçtan uca üretim süreçlerini yöneten yazılım çözümüyken, MES üretim sürecinin izlenmesini kolaylaştırmaktadır. MES teknolojisinin ana rolü, artan üretkenlik ve minimum israf olmaktadır. Tesis ve operatörler arasındaki etkileşimleri modelleyen MOM teknolojisi, benzersiz bir yaklaşım sunmaktadır.

Dijital dönüşüm anlamında hem MES teknolojisine, hem de MOM teknolojisine ihtiyaç duyulmaktadır. MES ve MOM teknolojilerine yapılacak olan yatırım, gelecekte yapılması planlanan yatırımların kullanımını daha etkin duruma getirmektedir. İzlenebilir bir fabrika oluşturularak gelişime açık alanlar tespit edilmektedir. Sahadan anlık olarak veri üretilmesi, üretimin canlı olarak takip edilmesini sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Redüktör Nedir Ne İşe Yarar?

 MES ve MOM Teknolojisi Uygulama Alanları

Birçok üretim işlemini yönetmek için MES ve MOM teknolojileri kullanılmaktadır. Dijital sistemleri tek bir kaynaktan yönetmek için tasarlanan MES ve MOM teknolojileri, piyasadaki ani değişikliklere ve yıkıcı yeniliklere hızlıca yanıt vermektedir. MES ve MOM teknolojisi aşağıdaki özellikleri taşımaktadır;

  • Varlık Yönetimi
  • Uyum Yönetimi
  • Gelişmiş Planlama ve Programlama
  • Performans Analizi
  • İmalat Yürütme Sistemi
  • Ar-Ge Yönetimi
  • Üretim Yönetimi
  • Kalite Yönetimi

Temel bir MOM platformu olan MES teknolojisi, kalite planlama ve bakım üretim süreci olmaktadır. Kaynakların ve malların en verimli şekilde kullanılmasını rapor eden ve olanak sağlayan MES ve MOM teknolojileri, kalite ve stok kontrolünü gerçekleştirmektedir. Üretim maliyetlerinin dikkatli bir biçimde kontrol altında tutulması için MES ve MOM teknolojilerinden faydalanılmaktadır.

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir