Şalt

Ray Klemens Nedir?

Birbirinden farklı konumda olan iletken elemanların güvenli bir biçimde birbirlerine bağlantısında kullanılacak olan klemenslere ray klemens adı verilir. Ray klemenslerin dış gövde bölgeleri yalıtkan olan malzemeden elde edilir. Genel olarak elektrik panolarında bir ray üstünde yan yana olacak şekilde sıralanarak blok şeklinde kullanılır.

Ray Klemens Nedir?

İki veya daha fazla parçaya ayrılmış olan elektrik iletim kablolarının, birbirine bağlanmasını sağlamakta olan parçaya klemens adı verilir. Klemenslerin yalıtkan bölümleri kullanılacak alana göre bakalitten, plastikten, porselenden ya da metalden yapılır. İletken iç bölümler ise nikelden ya da pirinçten elde edilir. Çok küçük boyutlardan, çok büyük boyutlara kadar ulaşabilen klemens çeşitleri bulunur. Birleştirilmesi gereken kablonun kalınlığı ile doğru orantılı olan klemensin kullanılması gerekir. Klemenslerin kullanımı kanuni yapıdaki yönetmelikler ile birlikte mecburi hale getirilmiştir.

Ray Klemens Sisteminin Özellikleri

Ray klemens sistemi içerisinde tüm bağlantı çeşitleri bir bütün olacak şekilde tasarlanmasından dolayı etiket, köprü ve benzeri araçlar ortaktır. Bu sebeple çeşitli bağlantı şekilleri arasında kolay bir biçimde geçiş yapılabilme imkanı bulunur. Bu durum özellikle pano imalat şirketlerine esneklik kazandırır ve müşterilerden gelebilecek farklı talepleri rahatlıkla karşılamalarına da yardımcı olur.

Klemens Çeşitleri Nelerdir?

Klemens çeşitleri kullanılacakları bölgenin şekline göre değişiklik gösterir. Klemensler çeşitli şekillerde üretilirler. Bu farklı üretim biçimlerine göre isim alırlar. Birbirinden farklı niteliklere ve işlemlere sahip olan klemens çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

Klemenslerin Özellikleri

Klemensler kablo bağlantılarını sağlamakta olan elemanlardır. Klemensler kullanılarak düşük dirençli ve güvenilir bir bağlantı temin edilmektedir. Klemensi ortaya çıkaran metal parçalar akım taşıma barasıdır. Bu bara vida veya vidanın sıkıldığında tıpkı asansör gibi yukarı çıkmasını sağlayarak kabloyu baranın olduğu yere doğru çeken parçadır. Bu araçların yapısı ve kullanılacak olan malzeme klemensin bağlantı direncini, korozyon dayanımını, ısınması ve benzeri gibi nitelikleri belirler. Bu araçların bakır alaşımından yapılması durumunda en üst düzeyde iletkenliği ve korozyon dayanımını sağlar.

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.