Dijitalleşme

2020 yılına sayılı günler kala bu yazımızda dijital üretim trendlerinden bahsetmek istedik. Artan dijitalleşme artık her düzeyde yoğun şekilde hissedilirken, üretim endüstriside başta otomotiv olmak üzere ciddi bir değişim içinde. Gelin şimdi birlikte 2020 yılı trendlerine birlikte bakalım.

1-5G Teknolojisi Uygulamalarda Kullanılmaya Başlanacak

5G mobil teknolojisi getirdiği hızın yanında 2 cihaz arasındaki haberleşmedeki gecikmeyi 4 msn kadar düşürdüğü için özellikle endüstriyel robot uygulamalarında popülerleşmeye başlayacak. Fabrikalardaki bağlı cihaz ve makine sayısı günden güne arttığı için bu denli yoğunluktaki veri ancak 5G teknolojisi ile işlenir hale gelecek.

2-Nesnelerin İnterneti Çok Hızlı Yaygınlaşacak

IoT yani nesneler arası bağlantı müthiş bir hızla endüstriye yer almaya devam ediyor. Önümüzdeki sene endüstrideki 82.5 milyon cihazın birbiri ile bağlantılı olması bekleniyor. Tüm dünyada ise 2020 yılında ilk defa IoT cihazların sayısı insan sayısını geçebilir.

3-Yapay Zeka Teknolojileri

Programlama ve otomatik süreç yönetiminden gelen teknolojik yenilikler, üretim zincirinin bir parçasını oluşturan makinelerin kontrolünde ve izlenmesinde önemli bir rol oynayacak.

Üretim süreçlerindeki mevcut gelişmeler yapay zeka ve makine öğrenmesi tarafından sağlanan gelişmiş yeteneklere dayanmaktadır. Bu iki teknoloji, temel olarak, üretimi bir üst seviyeye taşımaktan sorumludur, uzmanların görüşüne göre hız, ölçek ve kolaylık olan üç merkezi değer sağlar. Hız ve ölçek, AI’nın endüstriyel operasyonları otomatikleştirme becerisine dayanarak, tüm işçi gruplarını belirlenmiş görevlere atamak zorunda kalmamasını sağlıyor. Bu sistemlerle, manuel işlem becerilerini öğrenmek için gereken süreyi önemli ölçüde azaltmak, birkaç yıla kadar sürebilen işlere harcanan süreyi yalnızca bir kesime kadar azaltmak mümkündür.

4-Önleyici Bakım Teknolojileri

Yazılım, bağlanabilirlik ve IoT teknolojisindeki artan yeniliklerle önümüzdeki yıllarda, birkaç performans ölçümü kullanan daha gelişmiş ve etkili bir izleme ekipmanı yöntemi göreceksiniz. Bu teknoloji ile üreticilerin sistemlerin ve işlemlerin nasıl çalıştığını ve başarısız olacağı zamanı daha iyi anlamaları daha kolay olacaktır. Ayrıca, bakım yapmak için en uygun zamana artık belirlenebilecek. Önleyici bakım, üreticilerin zamandan, paradan ve kaynaklardan tasarruf etmesini sağlarken ekipmanın bozulmasını önleyecek.

5-3D Yazıcı Teknolojisi

Üretimin dijital dönüşümündeki bir diğer büyük trend 3 boyutlu baskı teknolojisidir. Bu teknoloji, şirketlerin tasarımcılarının ürünlerini test etmeleri ve sorun gidermeleri için oldukça uygun maliyetli bir yöntem olduğu için şirketlerin daha hızlı ve daha ucuz prototipler yapmalarına izin vermeye devam edecek. Ayrıca, üreticilerin bunları üretmek ve depolamak yerine talep üzerine ürün üretmelerini sağlar. Bununla birlikte, 3D baskı teknolojisi zaten otomotiv ve havacılık üretim endüstrileri tarafından benimsendi. Gelecek yıl imalat sanayinde daha fazla sektör görecek ve bu büyüyen teknolojinin avantajlarından yararlanacaksınız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.