Otomasyon

Emniyet Rölesi Nedir?

Endüstri sektörünün topluma kazandırdığı önemli aletlerden biri de emniyet faktörlerini yerine getiren cihazlardır. Bu cihazların belirli işlevleri, çalışma teknikleri, kullanım alanları bulunmaktadır.

Emniyet Rölesi Nedir?

Emniyet fonksiyonlarını yerine getiren cihazlara emniyet rölesi denir. Herhangi bir tehlike durumunda emniyet rölesi riski kabul eder ve bu riski belirli bir seviyeye indirmeye çalışır.

Sisteme bağlantı şekliyle beraber her bir emniyet rölesi cihazının belirli bir çalışma prensibi bulunmaktadır.

Günümüzdeki kullanım alanlarını da genel olarak emniyetin yüksek düzeyde olduğu yerler oluşturur. Emniyet kapıları emniyet rölesinin kullanıldığı alana bir örnektir.

Emniyet rölesi ekipmanlarının normal sinyal uçları bulunur. Bir de ek olarak besleme uçları yer alır. Bu uçlar direk olarak güç kaynağından alınmadan emniyet rölesi aracından alınarak özel bir besleme sağlar. Tüm bu bilgiler emniyet rölesi nedir sorusunun cevabını fazlasıyla vermektedir.

Emniyet Rölesi İşlevleri Nelerdir?

Hata meydana geldiğinde emniyet rölesi güvenilir bir tepki verir. İşlevleri izleyerek bir emniyet rölesi aletini diğer emniyet rölesi aletlerine bağlayabilirsiniz. Bu sayede makine ya da tesisin toplan izlenmesi gerçekleştirilebilir.

Emniyet rölesi, belirli özellikleriyle de dikkat çeker. Uzun kullanım ömrünün bulunması, güvenli çalışması, mevcut güvenlik standartlarını karşılaması en önemli ve belirgin özellikleridir. Güvenliğin sağlanmasında kullanılan basit ve etkili bir seçenektir. Personel ve ekipman için de etkili bir çözümdür. Riskin azaltılması, çalışanların korunması, ekipman değiştirme olasılığının düşürülmesi, kazaların azaltılması ilk öncelik olduğu için emniyet rölesi kullanılır.

Hareketi kontrollü ve güvenli şekilde durdurması, pozisyonların izlenmesi, erişim esnasında kapanış hareketi, acil kapatma ve durdurma işlevleri emniyet rölesi işlevleri arasında yerini alır.

Emniyet Rölesi Çalışması Ve Kullanım Alanları

Emniyet rölesinin çalışması basit, anlaşılır bir yapıdır. Kullanımı da basit bir yapıya sahip olmasından dolayı oldukça kolaydır. Genel elektrik bilgisi ve standartların farkında oluşum zihniyeti emniyet rölesi çalıştırmak için yeterli düzeydedir.

Gerekli seviyeyi karşılaması, kolay kullanımı, yüksek güvenilirlik ve tasarımı nedenleriyle emniyet rölesi tercihi yaygınlaşmıştır.

Güvenlik fonksiyonu gerektiren araç, ürün, elet, makine ve tesisin olmazsa olmaz parçası haline gelmiştir.

Emniyet paspasları, ışık perdeleri, emniyet kapıları, ikinci el kontrol cihazlar, üç pozisyon cihazlar, manyetik anahtarlar, acil durdurma butonları emniyet rölesi kullanım alanlarını oluşturmaktadır.

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.