Otomasyon

Fotoelektrik Sensör Nedir?

Photoelectric sensor (fotoelektrik sensör), ışın kaynağı ile görülen ya da kızılötesi ışık demetlerini yayan sensörlerdir. Yansımalı olan sensör cisimden yansımış olan ışın demetini algılar. Karşılıklı olan sensörde ise optik eksene girmiş olan cismin ortaya çıkardığı ışığın miktarındaki değişiklik ölçülür. Fotoelektrik sensör avantajları ve özellikleri nelerdir, fotoelektrik sensör nedir gelin birlikte bakalım.

Fotoelektrik Sensörün Avantaj ve Özellikleri Nelerdir?

Fotoelektrik sensörün avantajları ve özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

1. Temassız yüksek mesafe algılama özelliği: Bu özellik, sensör kafası ve cisme zarar vermediğinden dolayı uzun ömürlü olup, bakım zorunluluğu olmayan bir cisimdir. Gerçek cisimleri de algılayabilen bir özellikte olup, bu algılama alınmış olunan ışığın miktarı ya da yansıyan ışığın miktarında olan değişikliğe bağlı olarak metal, cam, ağaç, plastik ya da sıvı vb. pek çok çeşit malzemeye bağlı cisimleri algılayabilir. Fotoelektrik sensörün algılama mesafesinin uzun olduğu bilinir. Cisimden yansıyan fotoelektrik sensör 2 metreye kadar uzanabilmekte, karşılıklı modelde ise bu uzunluk 40 metreye kadar uzanabilmektedir. Reflektöre ait model ise 50 metreye kadar uzanabilir.

2. Hızlı cevap verme: Fotoelektrik sensörler, cevap süresinin 20 mikro saniye olduğu sensörlerdir. Renk ayrımının da kolayca yapıldığı, sensörün cismin rengiyle alakalı olarak yansıtması, yansıyan ışık ölçüsü gibi durumları algılamanın yanı sıra bunları değerlendirebilme özelliğine de sahiptir. Bu sebepten dolayı rengin algılanması ve ayrımının yapılması mümkün olacaktır.

3. Hassasiyeti ve duyarlılığı algılama: Bu sistem ile minicik olan cisimlerin bile algılanması mümkün olmaktadır.

Fotoelektrik Sensörlerde Yayınım Metotları Nelerdir?

Yayınım metotları ise şu şekilde sıralanabilir:

1. Darbe yayınımı: Fotoelektrik sensörlerde bu yayınım uygulanır ve ışığın kaynağı olarak LED veya lazer kullanılmaktadır. Bu sistem ile sensör aralıklar ile darbe yayınımı anında güçlü ölçüde ışın demeti oluşturmasıyla uzak mesafeden ve çevrede bulunan ışından etkilenmeden algılama işlemi sağlanmış olur.

 

2. Sürekli yayınım: Bu yayınım sisteminde fotoelektrik sensör sürekli olarak ve belirli bir ölçüde ışın yayınımı sağlamaktadır. Bu sistem, uzaktan algılama sağlayamaz ve bu sistemin cevap verme hızı diğer yayınıma nazaran daha yüksek olarak bilinir.

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.