Sensör

Datalogic Endüktif Sensör

Çalışma hayatının büyük ölçüde öne çıktığı günümüzde kullanımı söz konusu olan pek çok teknolojiler hayata geçmiştir. Bu sayede çalışma hayatı içerisinde kolaylaştırıcı nitelikte çözümler ortaya çıkmıştır. Özellikle de sorunsuz bir çalışma ortamının sağlanması çok önemlidir. Her şeyin belirli bir düzen içerisinde ilerlemesi gerekir. Bunun sağlanması için ise farklı çözümler ortaya çıkar. Konu sorunsuz bir çalışma ortamının sağlanması olduğunda Datalogic endüktif sensör cihazlar öne çıkmaktadır. Bu sayede sorunsuz çalışma ortamın sağlanması noktasında önemli sonuçların ortaya konulması mümkün hale gelir.

 Datalogic Endüktif Sensör Nedir?

Endüktif sensörler kendilerine yaklaşmakta olan metal cisimleri belirli bir mesafede algılamaktadırlar. Sonrasında da bu sensörler kendi algılama mesafelerinde bir manyetik alan meydana getirirler. Algılama mesafesine yaklaşmakta olan bir metal cisim bu manyetik alanı etkiler. Ortaya çıkan bu etkileşim sensörün çıkış sinyalinin değişmesine yol açar. Bu sayede de sensörün algılama mesafesine girmiş durumdaki metal algılanmış olur.

Konun daha anlaşılabilir olması adına kısa bir örnek verilebilir: Yapılan basit bir uygulamada, elektrik panosunun kapısına monte edilen bir endüktif sensör bulunduğu farz edilsin. Kapının açık olması halinde PLC yahut harici bağlanan kontrol ünitesine bir sinyal gönderimi gerçekleştirir. İşlenen bu sinyal ise kapının açık durumda olduğunu makine operatörüne bildirir. Teoride endüktif sensörlere sonsuz kontak verebilir. Bu cihazlar mekanik switchlere oranla çok daha uzun ömürlü bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda daha hızlı tepki süresine de sahip durumdadırlar.

 Datalogic Endüktif Sensörün Kullanım Alanları Nelerdir?

Datalogic endüktif sensör kullanım alanları oldukça geniştir. Bunların bardan bazılarını şu şekilde listelemek mümkündür:

– Robotik uygulamalar,

– Sac kesme makinaları

– Hidrolik presler,

– CNC kontrollü takım tezgâhları,

– Enjeksiyon ve ekstrüzyon makinaları,

– Ambalaj makinaları,

– Otomat tezgâhları,

 Datalogic Endüktif Sensörün Kullanımı

Günümüzde çalışma hayatındaki en önemli çözümler noktasında Datalogic endüktif sensörü öne çıkmaktadır. Uygun olan kullanım koşulları sağlandığında ve doğru uygulamayla kullanıldığında uzun ömürlü bir kullanım sunar. Endüktif sensörlerin kontakları elektronik olduğundan dolayı darbeye, kısa devre ve yüksek voltaja maruz kalmadıkça sonsuzdur. Bu bakımdan kusursuz bir kullanım olanağı sunar.

 Datalogic Endüktif Sensörlerde Fiziksel Özellikler

Datalogic endüktif sensörler kare ve silindirik olarak üretilmektedirler. 1mm’den 50mm’ye kadar olan mesafelerde algılama gerçekleştirirler. Standart uygulamalarda kullanılan modeller silindirik ve kübik yapıya sahiptirler. Ancak buna rağmen özel uygulamalar için özel ebatlara da sahip olabilmektedirler. Silindirik yapıya sahip olan sensörler düz kafa yahut çıkık kafa olarak da isimlendirilirler.

Çapları M5, M8, M12, M18 ve M30 dur. Sensörün sahip olduğu çap büyüdükçe algılama mesafesi de artış gösterir. Alanın sınırlı durumda olduğu uygulamalarda küçük boyutlu sensörler kullanılmaktadır. Ancak daha uzak mesafeden algılama ihtiyacı doğduğunda daha büyük çaplı ve boyutlu sensörler kullanılır.

Standart seri olan bir M5 endüktif sensör 1-2mm mesafeye kadar algılama yapar. Ancak standart bir M30 endüktif sensör ise 15-20mm mesafeden algılama yapabilme özelliğine sahiptir. Sensörün iç bölümleri 3 kısımdan meydana gelmektedir. Bunlar:

– Osilasyon devresi,

– Genişlik Ölçüm Devresi

– Çıkış devresi olarak ayrılmış durumdadır.

Bu devrelerin her birinin kendisine özgü bir çalışma prensipleri bulunmaktadır. Buna göre:

– Osilasyon Devresi: Kendi içinde sabit bir frekans üreterek bu frekansı devamlı dış tarafa doğru yayan devredir.

– Genişlik Ölçüm Devresi: Osilasyon devresinden gelmekte olan sinyal genliğini devamlı kontrol eden bölümdür. Gelen sinyalde bir farklılık gördüğünde bu sinyal boyutunu biraz daha artırarak çıkış devresine gönderir.

– Çıkış Devresi: Genişlik ölçüm devresinden gelmiş olan farklı sinyali algılandıktan sonra çıkıştaki transistör tetiklenir. Bu tetikleme işleminden sonra sensör çıkışında giriş voltajı seviyesinde bir voltaj okunur. Bu durum neticesinde bu sinyal istenilen birime gönderilerek gerekli işlem hayata geçirilir.

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir