Dijitalleşme

Kestirimci Bakım ile Devamlı üretim

Gelişen endüstriyel teknikler sayesinde artık minimum zarar/atık ve maksimum üretim noktalarına yaklaşıyoruz. Artan verimin sürekli olarak üst seviyelerde tutulabilmesi için yapılması gereken şeylerden bir tanesi de üretim hattı bakımını minimum süre ve maliyetle yapabilmektir. Üretim hattı sürekli çalışır ve minimum hata oranında üretim yaptığı zaman oluşacak verim en üst seviyelerde kalacaktır.

Kestirimci bakım kavramı Endüstri 4.0 getirmiş olduğu yeni söylemlerden bir tanesidir. Çalışmakta olan sistemin bakım yapılacak noktalarını arıza ortaya çıkmadan, çıkmaya en yakın sürede veya planlanmış olan bakım periyotları içerisinde yapılabilmesin tespit edilmesi bu noktada çok önemlidir.

Gelişen haberleşme ağı, donanım ve yazılımlar sayesinde sensörlerle donatılan tesislerin içerisinden istenilen bilgiler kolaylıkla elde edilebiliyor. Burada önemli olan nokta sensörlerden toplanan verilerin uygun bir şekilde sınıflandırılarak anlamlı hale getirilmesidir. Örnek verecek olursak çalışan bir CNC makinesinin üzerinde bulunan uç kısmındaki sensörlerden alınacak olan veriler sayesinde kesme ucunun aşınması ve ısısı kontrol edilerek kırılmadan önce değişimi sağlanabilir. Bu sayede olası bir çalışma esnasında kırılma durumunun önüne geçilir. Bunun getirisi ise hem çalışma anında kırıldığında oluşacak olan ürüne verilen zarar hem de plansız duruş sebebiyle sistemin aksaması olacaktır.

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.