Dijitalleşme Otomasyon

IO-Link Teknolojisi ile Daha Akıllı Makineler Üretin!

Bugünün otomasyon dünyasında en önemli şeylerden biri en kaliteli ürünü en uygun maliyetle üretilmek. Özellikle endüstri 4.0 ile birlikte işletmelere ciddi bir maliyet baskısı oluştu. Bugünse sizlere işletme maliyetlerinizi azaltırken, daha akıllı sistemler oluşturabileceğiniz bir teknolojiden bahsedeceğiz. IO-Link. IO-Link teknolojisi sensörleri daha akıllı hale getirirken, saha haberleşmesi noktasına inmemizi sağlar.

IO-Link, sensör ve aktüatörlerle haberleşmek için geliştirilen bir haberleşme protokolüdür. IO-Link bir veri yolu sistemi değildir. IO-Link sayesinde noktadan noktaya haberleşme yapmak mümkün hale gelmiştir. IO-Link sayesinde proses verileri (analog değerler, anahtarlama durumları), konfigürasyon verileri, üretici ID verileri, sistem parametreleri alınabilir. Bir IO-Link Sensörünü ve hem IO-Link hem de standart cihazları tek bir IO-Link Master ile bağlayabilirsiniz. Master, her iki çalışma modunu aynı anda yönetebilir.

IO-Link’in Avantajları Nelerdir?

-IO-Link sayesinde sensörlerle haberleşme çok kolaylaşmıştır. Bu sayede sensörlerden verilere alınabilir ve anlamdırabilir. Sensörün sıcaklığı, kirlenme durumu, parametreleri, okuma sayısı, durum izlemesi IO-Link üzerinden alınabilir.

-IO-Link sayesinde 3 telli sensörle büyük bir kablolama özgürlüğü sunar. IO-Link kablolama ve işçilik maliyetlerini önemli derecede azaltır.

-Uzaktan izleme ve teşhis akıllı üretimin temelidir. IO-Link özellikli sensörler sayesinde sensörden düzenli olarak veri alınabilir ve işlenebilir. Bu sayede tesisinizde hata oluşmadan önleyebilirsiniz. Örneğin kirlenen bir foto elektrik sensör kirlenme düzeyi belli bir noktaya ulaştığında operatör haber vererek, bozulmadan değiştirilmesini sağlayabilir.

-IO-Linkle özellikle dışarı sattığınız makineleri önceden parametrelerindirme ve konfigürasyon yaparak işçilik maliyetlerinizi azaltabilirsiniz. Ayrıca makine devreye alınmadan kablolamayı kontrol ederek, hatasız bir makineyi müşterinize gönderebilirsiniz.

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir