Dijitalleşme

Nesnelerin İnterneti (IoT) kavramı hayatımızın içerisinde aktif olarak yer almaya başladı. Bu kavram bazında geliştirilen ürünler de kendileriyle beraber yeni protokolleri, yöntemleri ve mimarileri de beraberinde getiriyorlar. Bunlardan bir tanesi de Sis Bilişim (Fog Computing) dediğimiz mimari yapısıdır. Bu yapı sayesinde veri toplayan ve bu verileri bir depolama-işleme merkezine ileten cihazlarda kullanılması gereken bant genişliği ve işlem hızı yapısının değiştirilmesi amaçlanmıştır.

Standart mimariyi kullanan yapılarda IoT cihazı topladığı veriyi bir depolama-işleme merkezine iletmekle görevlidir. Ancak Sis Bilişim mimarisini kullanan cihazlar veriyi topladıktan sonra kendi içerisinde işledikten sonra sadece depolanması gereken verinin iletimini gerçekleştirir. Bu sayede yüksek boyutlara sahip veri transferi gerçekleştirilmemiş olur. Aynı zamanda veriyi kendi içerisinde işlediği için olası problemlerin önüne geçmek adına daha hızlı tepkiler verebilir hale gelecektir.

Bir yangın alarm sistemimizin olduğunu varsayarsak; standart yapıyı kullanan cihazlarda ortamın sıcaklık ve nem verileri – havadaki azot miktarı gibi verileri de kullanabiliriz – veri toplama/işleme merkezi birimine iletildikten sonra merkezi birim durumun alarm durumu olduğu bilgisini veri toplama cihazına iletmesini beklemeliyiz. Veri geldikten sonra alarm sistemimiz alarm durumunu aktif ederek gerçeklemesini tamamlayacaktır. Ancak ortada ciddi bir zaman maliyeti söz konusudur.

Sis Bilişim mimarisini kullanan sistemde ise durum şu şekilde gerçekleşecektir; cihazımız ortamdaki gerekli verileri aldıktan sonra kendi içerisinde işleyecek ve alarm durumu olup olmadığına karar verecektir. Gerekli müdahale yapıldıktan sonra sistem topladığı verinin gerekli gördüğü kadarını toplama birimine iletecektir.

Sis Bilişim mimarisini kullanarak geliştirilen sistemlerin avantajlarını sıralamak istersek:

  • Olası problemlerin önüne geçilebilir
  • Veri boyutunu minimuma indirdiği için veri transferinde çok daha hızlı bir yapı sunar
  • Minimum veri boyutu sayesinde depolama maliyetini düşürür
  • Veri transferinde enerji tasarrufu sağlar
  • Depolanan verinin işlenmesini kolaylaştırır
  • Muhtemel veri hırsızlığı problemlerinde daha güvenli bir yapı sunar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.