Şalt

En önemli elektriksel devre koruma elamanlarının başında gelen termik manyetik şalterler veya MCCBler alçak gerilim tesislerinde sıklıkla kullanılırlar. Hem termik hem manyetik koruma yapması ile öne çıkan şalterlerin doğru seçilmesi hem elektrik pano maliyetlerinin azalmasında hem de doğru koruma yapmasında büyük önem taşır. Doğru ürün seçilmesi için de termik manyetik şalterlerin parametrelerinin iyi anlaşılması gerekmektedir.

Beyan nihaî kısa devre kesme kapasitesi (Icu):

Üretici tarafından verilen, devre kesicinin ilgili beyan işletme geriliminde üst üste iki kez (O-t-CO dizisi şeklinde) kesebileceği en büyük kısa devre değeridir. Açma kapama işlemlerinden sonra devre kesicinin beyan akımını taşıması beklenmez.

Açma (O) – Süre (t) – Kapama/Açma (CO)

Beyan işletme kısa devre kesme kapasitesi (Ics):

Devre kesicinin ilgili beyan işletme geriliminde üst üste üç kez (O-t-CO-t-CO dizisi şeklinde) kesebileceği en büyük kısa devre değeridir. Bu değer Icu akımının yüzdesi olarak verilir. Ics değeri LS Electric Termik Manyetik Şalter’de Icu değerine eşittir.

Açma (O) – Süre (t) – Kapama/Açma (CO) – Süre (t) – Kapama/Açma (CO)

Beyan kısa süreli dayanım akımı (Icw):

Beyan kısa süreli dayanım akımı (Icw), uygun test koşullarında ve üretici tarafından belirlenen süre içinde devre kesicinin zarar görmeden dayandığı kısa devre değeridir. Beyan kısa süreli dayanım akımı ile bağlantılı kısa süreli gecikme en az 0,05 s olmalıdır. 0,05 – 0,1 – 0,25 – 0,5 – 1 s tercih edilebilir.

Termik manyetik şalterde yukarıda bahsettiğimiz 3 parametre doğru ve kaliteli ürün seçiminin temelini oluşturur. Bu nedenle sisteminiz için ürün seçerken, IEC 60947-2 standartını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

LS Electric Termik Manyetik Şalterler Özellikleri

  • Ayarlanabilir In değeri ile uygulamanıza göre optimizasyon seçeneği
  • Ics = 100%×Icu Ui = 750V, Uimp = 8kV
  • Patentli PASQ teknolojisi şalter içinde ark oluşumunu engeller, böylece ürün ömrü uzar
  • Geniş aksesuar seçenekleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.