Dijitalleşme

Dijitalleşme ve endüstri 4.0 ile birlikte birçok yeni teknoloji de otomasyon teknolojilerine entegre olmaya başladı. Bunlardan biri de 5G Teknolojisi. Verinin endüstriyel otomasyonda çok önemli bir yer alması ile birlikte haberleşme teknolojileri daha hızlı ve kesintisiz olmak zorunda. 5G ise bugün fabrikalarda haberleşme noktasında yaşanan sorunları çözme konusunda büyük çözümler vaat ediyor.

Aslında 4G teknolojisi endüstriyel otomasyonda kullanılıyor. Ancak bu teknolojinin getirdiği sınırlamalar nedeni ile belli başlı uygulamalarda tercih ediliyor. Hücresel ağ teknolojileri gelişmiş uygulamaların ihtiyaç duyduğu gecikme olmadan bağlantı türünü sağlayamaz. Bu gecikme 4G teknolojisinde 30 ile 60 milisaniye. Bu denli bir gecikme belki günlük yaşantımızdaki uygulamalarda çok önemli değildir. Örneğin garajın kapısını kapatmak için kullandığınız bir hücresel teknolojideki bu denli bir gecikme önemli değildir. Ancak milisaniyelerin dahi önemli olduğu bir paketleme hattında 30 milisaniye gecikme çok büyük bir değerdir. 5G Teknolojinde ise bu gecikme sadece 4 milisaniyedir.

5G Teknolojisinin getirdiği bir diğer avantaj ise hızdır. 4G’ye oranla 100 kat hızlı olacak 5G, kilometre başına 10 milyon cihaza bağlantı sağlayan geniş kapasitesiyle endüstriyel otomasyonda bir devrim yaratacaktır.

5G Teknolojisinin Avantajları

-Yüksek hız gerektiren ve hassas konumlandırma uygulamalarında ilk tercih 5G teknolojisi olacak. 5G teknolojisinin yüksek erişim bandı da en zor uygulamalarda dahi tercih edilmesini sağlayacak.

-Kablolama bugün otomasyon teknolojilerinin en zorlandığı kısımların başında gelir. Kablolama süreçlerinin uzun /yorucu olması ve hataya açık olması mühendisler için sorun yaratıcıdır. 5G teknolojisi yine bu karmaşık kablolama süreçlerini ortadan çıkaracak.

-Makine imalatçılarının yaşadığı sorunlardan biri makine revizyonlarıdır. Yaptığınız bir makineyi 10 yıl sonra revize etmeye çalıştığınızda haberleşme en çok sorunların yaşandığı kısım olacaktır. 5G ise future-proof özelliği ile revizyonlara sorun çıkarmamaktadır.

-2030 yılına kadar 5G 730 milyar dolarlık katma değer yaratacak.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.