Otomasyon

Yumuşak Yol Verici Nedir?

Motor kontrol sistemi olarak bilinen yumuşak yol verici sistem, devrelerdeki gerilimi düzenlemektedir. Soft Starter olarak adlandırılan yumuşak yol verici, motor torkunu sınırlamaktadır. Yumuşak yol verici nedir? Sorusunun cevabı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Yumuşak yol verici sisteme kontrollü başlatıcı adı verilmektedir. Yürüyen merdiven, testere, mikser ve asansör çalışma sistemlerinde yumuşak yol verici sistem kullanılmaktadır. Hayati önem taşıyan sistem kurulum ve kullanımı son derece kolaydır.

 Yumuşak Yol Verici Nedir?

Yumuşak yol verici, motor torkunu sınırlayarak kontrollü başlangıç sağlamaktadır. Yumuşak yol verici sistemi tanımlayabilmek için verilebilecek örmek yürüyen merdivenlerdir. Yavaşça başladıktan sonra çalışmaya devam etmektedir. Bu da yumuşak yol vericinin motor gücünü kontrollü yönetmesi olarak ifade edilebilmektedir.

Yumuşak yol verici nedir? Her alanda görülebilecek elektronik yönetim sistemidir. Soft Starter olarak ifade edilen yumuşak yol verici, motorun ilk devreye giriş aşamasında % 30 – % 100 arasında kontrol etmektedir. Kontrollü olarak motora şebeke gerilimi vererek devam etmektedir.

Motor devrelerinde kullanılan enerji gerilimini kontrol ederek durmasına destek olmaktadır. Sistem motora yansıyan enerji gücünü kontrollü olarak kullanılabilmesini sağlamaktadır. Hayatın pek çok alanında görülebilen Soft Starter sistemi yüksek güvenlik sağlamaktadır.

Yumuşak Yol Verici Nerede Kullanılır?

Yumuşak yol verici sistemler, ileri teknoloji ürünleridir. Hayatın her alanında kullanılmakta ve görülebilmektedir. Yumuşak yol verici sistemler, asansörler, yürüyen merdivenler, mikser, testere ve kompresörlerde kullanılmaktadır. Testere ve konveyörlerde de yumuşak yol verici sistem bulunmaktadır. Genel olarak yumuşak yol vericilere, motor torku kontrol sistemi denilebilmektedir. Özellikleri arasında;

– Kurulum ve kullanımı çok kolaydır,

– Yarı iletken güç anahtarına sahiptirler.

– Bağlantı şekli motor-şebeke arasındadır.

İşletim sistemi mikro işlemci olarak ifade edilebilmektedir. Yumuşak yol verici sistemi görülebilen pek çok nokta ve sistem bulunmaktadır. Yürüyen merdivenler, asansörler ve kompresörler sadece bazılarıdır.

Yumuşak Yol Verici Nasıl Çalışır?

 Yumuşak yol vericiler, AC Elektrik sistemine eklenerek çalışmaktadır. Soft Starter olarak da adlandırılan sistem motora birden fazla şekilde başlama özgürlüğü sunmaktadır. Asıl amacı motora gelen akım gerilimini düşürmektir. Yumuşak yol verici voltajı kademeli olarak düşürmektedir.

Bu sayede yürüyen merdivenler, asansörler hayati önemdeki alanlarda yumuşak yol verici kullanılmaktadır. Firma ürünleri arasında bulunan yumuşak yol verici toplumsal yaşam alanlarında hayati önem taşımaktadır. Yumuşak yol verici sistemlerin kurulum ve kullanım desteğini profesyonel uzmanlardan alabilirsiniz.

İster ürün teknik bilgileri ister eğitim desteği alarak sektörde güvenle çalışabilirsiniz. Online olarak alabileceğiniz yüksek kalite eğitim sayesinde güvenli kurulum ve kullanım destekçisi olabilirsiniz. Yumuşak yol verici sistemleri, asansörler, testereler, mikserler, yürüyen merdivenler ve kompresör sistemleridir.

Yumuşak yol verici olarak bilinen Soft Starter sistemi, enerji kontrol sistemi olarak da tanımlanabilmektedir. Yüksek güvenlik sistemi kurulum ve kullanım uzmanları teknoloji alanında kolaylıkla çalışabilmektedir. Siz de hem kurulum ve kullanım desteği alabilir hem sistem teknolojisini öğrenebilirsiniz.

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.