Şalt

Açık Tip Şalter Nedir?

Güç şalterleri alçak gerilim dağıtım sistemlerinde önemli koruma elemanlarından birisi olmaktadır. Açık tip şalterler ise birçok farklı ortam ve şarta uyum sağlaması beklenmektedir. Endüstriyel tesislerden enerji merkezlerine kadar birçok uygulama alanına da sahip olmaktadır. Özellikle pek çok özelliği ile benzersiz olmasının yanında kişilere emniyetli ve kompakt bir koruma da sunmaktadır. Peki açık tip şalter nedir?

Açık Tip Şalter Nedir?

Açık tip şalterleri bağlı bulundukları devreyi fazla yük ve kısa devre akımından koruma ve ayırma fonksiyonunu yerine getiren şalterlerdir. Motor mekanizması ile donatıldıklarında ise her an kapama yapmaya hazır duruma gelir. Açık tip güç şalterlerinin farklı fonksiyonları bulunmaktadır. Açık tip güç şalterlerinin bulunduğu 4 farklı fonksiyon şunlardır:

– Devreyi açma ve kapama fonksiyonu

– Aşırı yüklere karşı koruma fonksiyonu

– Kısa devre akımlarına karşı koruma fonksiyonu

– Toprak kaçak akımlarına karşı koruma fonksiyonu

Çekmeceli Tip Güç Şalterleri

Açık tip şalterler standart normlara göre iki farklı şekilde üretilmektedir. Bunlardan birisi çekmeceli açık tip güç şalteri, diğeri ise sabit açık tip güç şalterleridir. Çekmeceli açık tip güç şalterlerinde çekmecenin kol yardımı ile çekilmesi veya itilmesi suretiyle devre kesici ana devreden ayrılabilmektedir. Bu sayede bu şalter tipinde bakım ve değiştirme işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Açık tip devre kesici çekmecenin üzerinde dört farklı konumda olabilir. Bu konumlar şunlardır:

– Devrede konumu: Güç devrelerinin ve yardımcı kontakların tamamı devrede olmaktadır.

– Test konumu: Güç devreleri ayrılmış durumdadır. Fakat yardımcı kontaklar devrededir. Test işleminin yapıldığı pozisyondur.

– Ayrılmış Konumu: Bu konumda güç devreleri ile birlikte yardımcı kontaklar tamamen ayrılmıştır.

– Çıkarılmış konumu: Yardımcı kontaklar ve güç devreleri tamamen ayrılmıştır. Kesicinin çekmecesinden alınabileceği konumdur.

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir