Dijitalleşme

Artırılmış Gerçeklik Otomasyonu Nasıl Etkiler?

Artırılmış gerçeklik gerçek dünyada var olan ortamı bilgisayar sayesinde daha canlı bir şekilde oradaymış gibi hissetmenizi sağlayan bir şeydir. Öyle ki artırılmış gerçeklik ileride hayatımızda çok önemli bir yere sahip olacak gibi görünüyor. Bilgisayar tarafından üretilen ses, video ve grafik gibi şeyleri duygusal olarak arttırılan ve canlandırılan şeylerin fiziksel ve gerçek hayatla birleştirilip oluşturulan canlı veya dolaylı bir şekilde yansıtılmasıdır. Artırılmış gerçeklik sayesinde insan duyularına hitap eden ve duygularını harekete geçiren şeyler bilgisayar tarafından canlı bir görünüme kavuşturulur.

Kişi gerçekleştirmiş görünüm sayesinde çevredekiler ile etkileşim halindeymiş gibi hisseder. Artırılmış gerçeklik video oyunlarında daha fazla kullanılır. Artırılmış gerçeklik sayesinde oynadığımız video oyunlarında örnek vermek gerekirse bir arabayla seyahat ediyorsunuz. Ve kaza ettiniz diyelim. Kaza anında ne yaşanıyorsa o oyunda kaza ettiğinizde de gerçek hayatta kaza etmiş hissine kapılacaksınız. Artırılmış gerçekliğin özelliği buradadır. Size olabildiğince gerçekmiş gibi bir his verir.

 Artırılmış Gerçeklik Yaşam Kalitemizi Artırır

Artırılmış gerçeklik grafik, ses ve duyusal geliştirmeler eklenerek daha canlı bir görünüm elde eder. Mesela bir artırılmış gerçekliğin sahip olduğu teknoloji, bu zamana kadar var olan tüm TV yayınlarından daha fazla teknolojiye sahiptir. Artırılmış gerçeklik hayatımıza daha yeni yeni giriyor fakat her geçen zaman çok büyük bir aşama kaydediyor. Artırılmış gerçekliği hayatımızın her anında kullanabiliriz. Ve arttırılmış gerçeklik hayatımızı kolaylaştıracak teknolojiye sahiptir. Artırılmış gerçekliğin günümüzde kullanım alanları şunlardır;

– Sağlık

– Sanat

– Eğitim

Görüldüğü üzere artırılmış gerçeklik bu alanlar gibi pek çok yerde kullanılan bir teknolojidir.

Endüstride Arttırılmış Gerçeklik

 Endüstriyel Tasarım: Artırılmış gerçeklik endüstriyel tasarımcının bir ürünü bitirmeden önce onun tasarım şeklini tecrübe edebilir. Mesela dünyaca ünlü otomobil markası Volkswagen tahmini ve gerçekçi olarak çarpışma testini artırılmış gerçeklik sayesinde karşılaştırmıştır.

 Mekansal Etkileşim: Artırılmış gerçeklik sayesinde sanal katılımcılar ile konferans olarak işbirliği yapabilirsiniz. Kişilerle aynı ortamda olmasanız bile onlarla aynı ortamdaymış gibi işbirliği yapabilir, bir konu hakkında görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Hatta sizinle aynı ortamda bulunmayan kişilerle toplantı dahi yapabiliyorsunuz.

 İnovatif Ürünler: Henüz yeni bir teknoloji fakat arttırılmış gerçeklik insanlar tarafından fazlasıyla kullanılan bir teknolojidir artırılmış gerçeklik. Mühendisler ve tasarımcılar bu teknolojiyi oldukça fazla kullanırlar. Bu sayede yeni fikirler ve yeni ürünleri meydana getirirler. Artırılmış gerçeklik sağlık/turizm sektöründe ve askeriyede de oldukça fazla kullanılır.

 Gelecekte Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik olarak adlandırılan bu teknoloji bilgisayar ve gerçek hayattaki çizgiyi görme, hissetme, dokunma yoluyla yeni bir yerde var olmamızı sağlar. Hatta bu teknoloji sayesinde ileride hiç yerimizden oynanmadan oturduğumuz yerde dünyanın öbür ucuna sanki oradaymış gibi seyahat edecek ve orası hakkında bilgi sahibi olup o ülke veya şehir hakkında tecrübe sahibi olacağız. Bir turist gibi gezebileceğiz.

Sanal Gerçeklik İle Artırılmış Gerçeklik Arasındaki Farklar

Sanal dünyada gerçek olmayan bir dünya vardır. Diğerinde ise gerçeklik daha fazladır ve gerçek olan nesneler bulunur. Sanal gerçeklik ile edindiğimiz her deneyim bir simülasyon ürünüdür. Fakat artırılmış gerçeklikte gerçek hayatta var olan varlıklarla bir arada birlikte bulunursunuz. Etkileşim kurabilir, iletişim halinde olursunuz.

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir