Dijitalleşme

Endüstriyel Panel Pc Nedir?

Endüstriyel PC endüstriyel bilgisayar demektir. Bilindiği gibi endüstri alanı ticari faaliyetlerin üretildiği alandır. Ürünlerin üretilmesi, yetiştirilmesi ve endüstri içerisinde yer alabilmesi için geliştirilmiş teknolojilere yer verilmektedir. Sonuçta ham maddeyi işlemek, enerji kaynağını yaratmak ve bu kaynakların yaratımındaki araçlara sahip olmak oldukça zordur. Endüstri PC de bu bahsedilen endüstri amaçlarını gerçekleştirmek için tasarlandığından dolayı işleri oldukça basit hale getirtmektedir.

İlginizi Çekebilir: Endüstriyel Görüntü İşleme

Endüstriyel PC özellikleri, tasarımı, kullanım alanı, amacı ve diğer özellikleri dolayısıyla diğer PC ürünlerinden farklıdır. Güvenilir ve hassas olmasının yanında tüketici odaklı çalışmaktadır. Endüstri alanında bu bilgisayar kategorisinin kullanılmasının nedenleri vardır. Veri toplamak en önemli nedenleri arasındadır. Standart bilgisayarların tam yeterlilik gösteremeyeceği durumlarda endüstriyel PC ürünleri tercih edilmektedir.

 Endüstriyel Panel PC Nedir?

Fabrikalar gibi üretim yapılması zor çevresel şartlar için tasarlanmış bazı uygulamalarda kullanılmak üzere tercih edilen PC çeşidine endüstriyel panel pc denmektedir. Burada bahsedilen uygulamalar üretimde veri toplamak, süreç analizi, süreç kontrolü, operatör paneli uygulaması, makine ve proses otomasyonu işlemleridir.

Endüstriyel sınıf olarak üretilen bu ürünlerin tüketici sınıf olarak üretilen PC ürünlerinden farklıdır. Tüketici sınıfı ürünlerinden yeteri kadar verim alınamayabilir. Burada anlatılan zorlu endüstriyel şartlardır. Örneğin toz, nem, titreşim ve sıcaklık zorlu endüstri koşullarıdır. İşte endüstri sınıfı PC ürünleri bu zorlu şartlar düşünülerek tasarlanmıştır. Bu durumda tam bir performans sağlamaktadır. 7 gün 24 saat sorunsuz çalışma demektir. Aynı zamanda üretim verimliliğinin artması gibi çeşitli kullanım avantajları da vardır.

 Endüstriyel Panel PC Kullanım Uygulamaları Hakkında Bilgiler

Endüstriyel PC ürünlerinin üretimde veri toplamak, süreç analizi, süreç kontrolü, operatör paneli uygulaması, makine ve proses otomasyonu gibi uygulamalarda kullanıldığını söyledik. Bu başlık altında bu uygulamalar hakkında bilgi vereceğiz.

Üretimde veri toplamak, üretim zamanı boyunca bu PC yardımıyla vardiya bitene kadar üretimi raporlamak demektir. Belirtilen zaman dilimi içerisinde gerçekleşen üretim dijital ortamda raporlanır ve saklanır.

Süreç analizi ise üretim esnasında gerçekleşebilecek sorunları önceden tespit etmek demektir. Dönüşüm sırasında karşılaşılabilecek bu zorlukların belirlenmesi ve nedenlerin tespit edilebilmesi üretimi daha sağlıklı hale getirecektir. Burada da endüstriyel PC ürünü devreye girmektedir. Aynı zamanda sürecin analizi kadar sürecin kontrol edilmesi de önemlidir. Üretim zamanı boyunca üretim süreci bu PC ürünleri tarafından kontrol edilmektedir.

Üretimde operatörden alınan emirlerin otomasyon sistemine ulaştırılması gerekmektedir. Operatör paneli uygulamasının bu PC ürünlerinde bulunması bu görevin de yerine getirilmesini sağlamaktadır. Makine ve Proses otomasyonu uygulaması ise belirlenen programlayıcı sayesinde mekanik sistemin otomatik olarak çalışmasını sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Işık Perdesi Nedir?

 Endüstriyel Panel PC Nasıl Seçilmelidir?

Endüstriyel PC ürününü seçerken bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Yazılım, kullanılacak işletim sistemi, amaç, kullanım yeri ve işlemci bu hususlar arasındadır. Öncelikle kullanılacak endüstriyel PC ürününü seçerken bu ürünün sıcaklık ve titreşim gibi zorlu ortam şartlarına dayanıklı olmasına dikkat ediniz.

Çalışma ortamının sıcaklığı bilinmelidir. Gereken sıvı koruması, toz koruması, titreşim koruması gibi özelliklerin PC ürününde bulunması gerekmektedir. PC de kolay çıkartılabilir disk yuvasının varlığı, çalışma ortamına uygun montajın sağlanabilmesi ve satış sonrası teknik hizmetlerin verilmesi yapılacak işi daha kolaylaştıracaktır.

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.