Sensör

Işık Perdesi Nedir?

Yüksek riskli sayılan makineleri kullanmak ile görevli personeller bulunmaktadır. Bu personelleri güvende tutmak oldukça önemlidir. Bu anlamda ışık perdesi sistemi geliştirilmiştir. Özellikle ışık perdesi nedir sorusuna ışık perdelerinin bir araya gelmesi ile oluşan fotoelektrik cihazı olarak cevap verilebilir.

Işık Perdesi Nedir?

Bazı iş sahaları pek çok risk faktörü barındırmakta ve insan sağlığına tehlike oluşturmaktadır. Bunun önüne geçilmesi için iş sahalarına ışık perdesi konulur. Işık perdesi ışık algılayıcısı fotosellerden oluşan bir cihaz olarak tanımlanmaktadır. Bu perdeler zıt bir şekilde konumlandırılmakta ve insan gözü ile görülemeyecek bir alan yaratmaktadır. Eğer bu alana herhangi yabancı bir etki var ise o anda bu sistem fiziksel değişimi algılamaktadır. Bu değişimle birlikte perdeler de uyartı sinyali vermektedir. Bu uyarı sayesinde işçi ve iş güvenliği de sağlanmış olmaktadır.

Günümüzde tehlikeli makinelerin kullanımına bazı sektörlerde ihtiyaç duyulmaktadır. Bu makineleri kullanan personellerin sağlığının korunması için ışık perdesi kullanılmaktadır. Bu nedenle personel çalışmaya devam ederken fotoelektrik alıcı ve verileri arasındaki kesinti cihazın direkt durdurulmasını sağlamaktadır. Buna bağlı olarak da çalışanların ve personellerin can ve mal varlığı korunmuş olmaktadır.

Işık Perdesi Nasıl Çalışır?

Işık perdesi iki modülden oluşmaktadır. Bunlardan biri alıcı diğeri ise vericidir. Bu iki modül arasında bir cisim ya da ışık düşmesi durumunda sensörlerin bariyerleri devreye girmektedir. Daha sonra mili saniyeler içerisinde sisteme bilgiler göndermektedir. Burada aktif durumda olan sensör bağlantısı elektriksel ve mekanik olmak üzere iki bölüme ayrılmaktadır. Mekanik bağlantı aparat ve vidalar ile sisteme bağlı olmaktadır. Elektriksel bağlantı ise renk kodlaması ile bağlı olmaktadır.

Burada ışık perdesi sensörü herhangi bir şekilde kesintiye uğrar ise bölgede bulunan tüm elektrik işlemleri otomatik olarak durmaktadır. Işık perdesine sahip olan cihazın tekrar çalışması için ise sensör kesintisine sebep olabilecek faktörün ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Işık Perdesi Kullanım Alanları Nelerdir?

Işık perdesi pek çok alanda kullanılan bir sistemdir. Özellikle firmaların can ve mal kayıplarına karşı alınan önemli ve avantajlı bir mekanizma olmaktadır. Bu nedenle de akla gelecek pek çok sektörde kullanılmaktadır. Bu sistemin en çok ihtiyaç duyduğu alan risk faktörü barındıran çalışma sahalarıdır.

Bu sistemin kullanıldığı örneklerden birisi de kesme ve pres makinelerdir. Bu makinelerin kullanıldığı alanlarda ışık perdesi kullanılmaktadır. Burada alınan önlemler sayesinde istem dışı gelişebilecek insani müdahalelerin ve bunun olumsuz sonuçlarının da önüne geçilmektedir.

Işık Perdesi Uygulamaları Nelerdir?

Endüstriyel tesisler ve üreticiler iki genel durumda güvenlik mekanizması olarak ışık perdeleri kullanılmaktadır. Bu durumlardan birisi operasyon noktası, ikincisi ise Çevre kontrolüdür. Bu anlamda operasyon noktası ve çevre kontrolü şu şekilde tanımlanmaktadır:

Operasyon Noktası: Bu alan makinenin çalışması esnasında kişilerin tehlikeli bölgeye girmelerini engellemektedir. Hidrolik pres veya malzeme taşıma sahası gibi alanlarda ışık perdesi yerleştirilmektedir. Böylece operatörler de tehlikeli makinelerden uzak durmaktadır.

– Çevre Kontrolü: Çevre korumaları veya çevre kontrolü ışık perdeleri çevre kontrolü için çalışan makinelerin çalışma alanını ya da odayı tanımlamak için kullanılmaktadır. Bu sayede makinelerin çalışma alanları daha kısa sürede tanımlanabilir. Bu ışık perdeleri makinelerin hareket sınırına hiç kimsenin veya herhangi bir nesnenin girmesini engellemek amacı ile kullanılmaktadır.

Işık Perdesinin Önemi Nedir?

Işık perdesi risk faktörü barındıran alanlarda kullanılır. Bu alanlarda kullanılan bu sistemin büyük bir avantajı bulunmaktadır. Burada ışık perdesi ile çalışma alanındaki personellerin can ve mal güvenliği sağlanmaktadır. Bununla birlikte şirketler hem çalışanlarını hem de robotlarını korumaktadır. Bu sayede daha özgür ve daha esnek bir çalışma yapısı sunulmaktadır. Bununla birlikte ışık perdesi operatör yorgunluğu ile maliyeti de azaltmaktadır.

Işık Perdesi İhtiyaçlarınız İçin Hemen Formu Doldurun!Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir