Şalt

LS Electric Kontaktörlerin Özellikleri

Yüksek akım çekebilen devrelerde kullanılan, bobinine enerji verilmesiyle açık kontakları kapatıp, kapalı kontakları açan, uzaktan kontrol edilebilmeye imkan veren elektromanyetik anahtarlara kontaktör adı verilir.

Kontaktör Ne İşe Yarar?

Kontaktörün en basit görevi anahtarlama, açıp kapanma yoluyla enerjiyi bir noktadan diğer bir noktaya iletmektir. Kontaktörün diğer anahtarlama elemanlarından farkı ise devre kesiciden ve sigortadan farkı aşırı akım durumunda koruma yapmamasıdır. Sadece işlevi enerjiyi bir noktadan bir diğer noktaya iletmektedir.

Kontaktör Tek Başına İşe Yarar Mı?

Kontaktör tek başına çok bir işlev yapmaz. Bu yüzden elektrik tesisatlarında mutlaka şu elemanlarla kullanılmalıdır;

Termik röle

-Motor koruma şalteri,

-Otomatik sigorta,

-Sigortalı yük ayırıcı benzeri termik manyetik koruma yapan devre elemanları

Kontaktör Çeşitleri Nelerdir?

Birkaç temel çeşitleri vardır. Bunlar;

-Güç kontaktörleri: Piyasada en çok bulunan çeşittir.

Mini kontaktörler: Güç kontaktörine göre daha küçük boyutludurlar.

Kompanzasyon kontaktörleri: Özel üretilmiş ürünlerdir.

Bara tipi kontaktörler: Yüksek güçlü DC ve AC yükleri anahtarlayan ürünlerdir.

Neden LS Electric Kontaktör?

LS Electric kontaktörler uzun yıllar kullanabileceğiniz hem mekanik ve elektriksel bir yapıya sahiptir. Özellikle kompanzasyon sistemlerinde sürekli bozulan kontaktörler, elektrik tesisatları için sorun oluşturabilirler. Üstelik LS kontaktörlerin universal bobini hem AC hem de DC olarak çalışabilmektedir. Bu özelliği sayesinde kontaktörler hem daha az yer kaplarken, hem de ciddi oranda enerji tasarrufu sağlar. Bu da pano maliyetlerini önemli ölçüde azaltır.

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.