Otomasyon

Servo Sürücü Seçimi

Servo motor, bünyesinde bulunan operatörün kendisine vermiş olduğu komutları uygulayarak bir mekanizmada en son kontrol elemanı olarak görev yapmaktadır. Operatörün vermiş olduğu komutlar arasında pozisyon ve hız komutları veya hız ve pozisyonun birleşimi şeklindeki komutlar olabilir. Bu komutları uygulamakta görevli olan Servo motorun, komutları uygulayabilmesi için bir sürücüye ihtiyacı vardır.

Servo motor uygulanan bir mekanizmada son kontrol ekipmanı olarak görev yapan elektrik motorudur. Bu elektrik motorunun verilen komutları uygulayabilmesi için, motorun içinde doğru bir şekilde servo sürücü seçimi ihtiyaç duyulmaktadır.

Servo Sürücüler Nelerdir?

DA Servo Sürücüsü: DA sürücüleri doğru akımla çalışmakta olan sürücülerdir. Analog ve dijital sürücü olarak da geçen DA sürücüler darbe genişlik modülasyonu ile çalışmaktadır. Diğer sürücülere göre ucuz ve kullanım şekli oldukça kolay olan bir sürücüdür.

AA Servo Sürücü: Bu servo sürücüsü alternatif akım ile çalışmaktadır. Bu sürücü de analog ve dijital yapıdadır ve sinüzoidal darbe genişlik modülasyonu ile çalışır. Sürücü de geri besleme yöntemi çözümleyici artırımlı enkoder ile yapılır. AA servo sürücülerinin kullanımı bilgi gerektirmektedir. DA sürücülerine göre daha fazla performansa sahip bir sürücüdür. Performans olarak daha güçlü olması onu DA’ya göre daha pahalı yapmaktadır.

Geri Besleme Elemanlı Nasıl Seçilir?

Sürücüler kendilerine gönderilmekte olan bilgileri motora iletmektedirler. Geri besleme elemanları, pozisyon uzunluğu ve hızın doğru olmasını kontrol eder. Geri besleme olarak gönderilen bilgiler şu şekildedir;

  • Resolver yüksek sıcakta çalışması
  • Mutlak pozisyon ölçümü gereksinimi
  • Artımlı encoder yüksek hız çalışması

Yukarıdaki sıralama şekli geri besleme olarak gönderilen bilgilerin sıralaması değildir.

Resolver Nedir?

Resolver pozisyon ölçümü için kullanılmaktadır. Resolverin çalışmak için uygun ortamı yüksek sıcaklıktır. Sisteme verilen enerjiden sonra resolver direkt pozisyon ölçümü yapmaktadır.

Servo Sürücü Seçimi

Servo sürücü ve motor üretimi konusunda bilgisi olan firmalar, bu sürücü ve motoru kullanacak kişilere çeşitli şekilde sunmaktadır. Motorların kolay kullanılması için ayrı sürücüler, bu motorlar içi yapılan sürücülere de ayrı yazılım geliştirmektedirler. Sistemde hangi servo motorun kullanılacağı seçildikten sonra ona uygun olacak şekilde servo sürücü ve yazılımı seçilir.

Sürücü Haberleşme Protokolleri Nelerdir?

Teknoloji gelişmesinden sonra servo sürücüler de daha uygun ve daha akıllı hale gelmişlerdir. Üretim hattında sürücüler birden fazla olabilir. Bunun nedeni de sürücülerin ortamda birbirleriyle uyumlu çalışması gerekmekte olduğu içindir. Ethercat özellikle son yıllarda hareket kontrolünde en popüler haberleşme teknolojilerinden biri olmuştur.

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.