Dijitalleşme

Yapay Zeka Hangi Alanları Etkileyecek?

Yapay zekayı kısaca akıllı makine yapma bilimi olarak tanımlayabiliriz. Basit ifadeyle; bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrollü bir robotun, zeki varlıklarla yani insanlarla ilişkili görevini yerine getirme yeteneğini ifade eder. Akıl yürütme, anlamlı keşif ve deneyimden öğrenme özellikleri başlıca özellikleri arasındadır. Son dönemde endüstri 4.0 ile birlikte oldukça

Sağlık: Sağlık sektöründe yapay zeka uygulamaları veri madenciliği, tıbbi durumların doğru teşhis ve tedavisi, tıbbi görüntüleme ilaç yönetimi, robotik cerrahi gibi hizmetler için uygulanır. Bu hizmetler artık yapay zeka ile birlikte daha akıllı hale geliyor.

E-ticaret – perakende satış: Yapay zeka uygulaması perakende ve e-ticarette son kullanıcıların en çoğunluğunun gözlem yapabildiği bir alandır. Rekabetçi satış işlemlerinde tüketici davranışları kalıpları bulunması için teknikler aranır ve stratejileri rakipleri alt etmede kullanılır.

Gıda paketleme teknolojisi: Gıda paketleme sektörü özellikle Covid-19‘dan sonra giderek özen kazandı. Rekabetin ve ürün çeşitliliğinde giderek arttığı gıda paketleme sektörü robotlarla birlikte yapay zeka uygulamaları arttı.

Bankacılık ve Finans: Yapay zeka uygulamaları sayesinde bankacılık ve finans kurumları büyük bir dönüşüme uğradı. İnsan aracılarının yerini saniyeler içinde kredi başvurularını işlemede akıllı yazılım robotları alıverdi. Finans danışmanları, müşteriler için doğru yatırım kararı önermek için pek çok veriyi saniyeler içinde eleme imkanı buluyor.

Lojistik ve Taşımacılık: Yapay zeka destekli bir devrimin tam eşiğinde bulunan bir endüstri alanı durumundadır. Makine öğreniminin yanı sıra tahmine dayalı analitik sayesinde tedarik zinciri yönetiminde dönüşüm geçirdi. Ulaşım da yine kendi kendine giden araçlar şüphesiz ki yapay zekanın varlığını gösterir kanıtlar arasındadır.

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir