Şalt

LS Kontaktör

Kontaktör kapalı anahtarları uzaktan kontrol etme prensibi ile çalışan bir sistemdir. Özellikle yüksek akım ile çalışan ve akım çeken devrelerde kullanılmaktadır. Kontaktör bobine enerji verilmesi ile birlikte açık kontakları kapatmakta ve kapalı olanları da açmaktadır. Bir tür elektromanyetik anahtardır. Bu yazımızda LS kontaktör ve özelliklerine yakından bakıyoruz.

İlginizi Çekebilir: LS Şalt Ürünleri

Sıklıkla ve etkili bir biçimde kullanıldığı alanlardan bir kaçı şu şekildedir.

-Kompanzasyonda kondansatörlerin devreye alınırken ve çıkarılırken kullanılır.

-Isıtma sistemlerininde yapılan ayarlama işlemleri sırasında kullanılır.

-Elektrik motorlarında kullanılır.

-İşletmelerde kullanılan tüm akım devrelerinde kullanılır.

LS kontaktörler geniş bir ürün gamına sahiptir.
LS kontaktörler geniş bir ürün gamına sahiptir.

LS Kontaktörlerin Koruma Özelliği

Kullanıldığı bu alanlarda fazla ve zarar verecek akıma karşı kontrol ettiği devreyi korumaktadır. Bu işlem sırasında kontrol ettiği devreyi nominal akım altında yönlendirerek yönetmektedir. Termik röleler ile birlikte çalışmaları halinde cihazları ve işletmeleri aşırı yük akımının vereceği zararlara karşı korumaktadırlar. Bu nedenle de LS kontaktör kullanıldığı alanlarda büyük oranda fayda sağlamaktadırlar.

Kullanılacağı motor gücüne göre çeşitlendirilebilmektedir. Bu çeşitlilik daha çok kullanıma uygunluğu konusunda etkili olmaktadır. Doğru kontaktör kullanılarak maksimum verim elde etmek de mümkün olmaktadır. Kontaktör kullanım alanına göre aşağıda sıralanan veri sonuçlarına göre seçilmelidir.

-Bobin gerilimi

-Kesilebilecek akım

-Kullanma sınıfı

-Çalışma türü

-İşletme gerilimi

-İşletme akımı

-Kontakların açıp kapama ömrü

LS Kontaktör Yapısı

Kontaktör yapısında demir nüve ve üzerine sarılmış bir bobin bulunmaktadır. Burada bobine gerilim verilmekte ve geçen akım manyetik alan oluşmasını sağlamaktadır. Çalışma akımı ve kontak akımına bağlı olarak elektromıknatıslar kullanılmaktadır.

Kontaktör nüvesinin hareketli olan kısmı ise paletten oluşturulmaktadır. Demir nüvenin mıknatıs özelliği kazanması ile yaylar yardımı ile hareket etmektedir.

Kontak ise bir sabit bir de hareketli olan iki kontaktan oluşmaktadır. Bakır-nikel, tungsten, karbon, kadmiyum, molibden, gümüş, demir gibi alaşımlardan oluşmaktadır.

LS Kontaktör fiyat teklifi almak için hemen formu doldurun! 

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir