Otomasyon

SCADA Nedir?

Supervisory Control And Data Acquisition olarak bilinen SCADA, merkezi denetleme ve verilerin toplanma alanı olarak çevrilmektedir. Elektrik ve mekanik durumlarda kullanılan bu sistem verilerin tek bir elde toplanmasını sağlamaktadır. Farklı pek çok araç üzerinden alınan veriler bu sistem altında hazırlanmaktadır. Son zamanların en kapsamlı ve geniş kullanım alanı bulunan işletim sistemlerinden biridir. Scada nedir? sorusu için SCADA temel bir yazılım olarak hem tek cihaz üzerinden hem de farklı ağlar üzerinden çalışma sürdürmektedir. Sistem taşınabilir özelliği bulunmaktadır.

Merkezi taşıma ve veri toplama sistemleri her iş alanında kullanılabilmektedir. Kurulan ağ bağlantıları sayesinde farklı pek çok bilgisayardan veriler alınarak işlenmektedir. Bu sistem üzerinden tek bir cihaz üzerinde veriler toplanarak kontrol edilebilmektedir. Aynı zamanda bu verilerin izlenmesi de SCADA sistemleri tarafından mümkündür. Gelişen teknoloji ürünlerinden ve yazılımlarından biri olan merkezi taşıma ve veri toplama sistemleri bilgisayarın her alanında faaliyet sürdürmektedir. Grafik arayüz programları başta olmak üzere bilgisayarın izlenme sistemini de gerçekleştirmektedir.

SCADA Sistemlerinin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Son dönemin en geniş sistem özelliklerine sahip olan SCADA teknolojinin odluğu her alanda kullanılabilmektedir. Bu sistem verilerin düzenli ve eksiksiz bir şekilde toplanmasına bir araya getirilmesine yardımcı olmaktadır. Hazırlanan bu sistem üzerinden kişiler toplanan verilere daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmaktadır.

SCADA sistemleri tek cihaz ya da birden fazla ve farklı cihaz üzerinden çalışma göstermektedir. Bilgisayar ve cep telefonları bu sistemin çalıştığı en temel araçlar olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda tabletlerde de bu sistem hazırlanmaktadır. SCADA sistemlerinin başlıca özellikleri arasında grafik ara yüz tasarımları ilk sırada yer almaktadır. Bu sistemler hazırlanan cihaz içeriklerini de kullanılabilir hale getirmektedir.

İzlenme sistemleri olarak da bilinen bu sistem cihaz üzerinden izleme gerçekleştirebilmektedir. Alarm sistemlerinde de SCADA kullanılmaktadır. Hem veri toplama hem de raporlama sistemleri olarak bilinen SCADA son dönemin teknoloji alanında en çok tercih edilen sistemlerinden biridir. Kullanım alanlarının da geniş şekilde düzenlenmesi ile birlikte teknolojinin her alanında ihtiyaç duyulan programlardan biridir.

İlginizi Çekebilir: Endüstri 4.0 Tarihi

SCADA Kaç Temel Bölümden Oluşmaktadır?

SCADA sistemleri üç temel ana başlık altında toplanmaktadır. Bunlar arasında Remote Terminal Unit (RTU) şeklinde geçen uzak uç birim sistemleri ilk sırada hazırlanmaktadır. Bu sistem beraberine iletişim sistemi olarak da farklı işlevsel özellikler hazırlamaktadır. SCADA bölümleri altında kontrol merkezi sistem yer almaktadır. Bu sistem ana kontrol merkezi olarak da geçmektedir. Master Terminal Unit MTU olarak bilinen temel bölüm üzerinden pek çok yeni özelliğe erişim sağlamak mümkündür. Bu programlar altında izleme ve veri işlemesi yapılmaktadır.

SCADA Sistemlerinin İletişim Protokolleri Nelerdir?

SCADA sistemlerinin iletişim protokolleri kullanım alanlarına uygun şekilde düzenlenmektedir. Farklı master istasyonlar üzerinden ve ayrı kanallar aracılıyla eş zamanlı konuşma özellikleri hazırlamaktadır. Bu sistemler için kolay genişletebilme ve konfigüre edebilme olanakları da tasarlanmaktadır. SCADA temel iletişim protokolleri de merkezi uyarım sistemlerine ait yapıyı ortaya çıkarmaktadır. Arıza gösteren alanlarda enerjinin hala kullanılmasını ve işlemlerin kesintiye uğramadan devam etmesini sağlayan başlıca iletişim protokolleri bulunmaktadır.

SCADA Kullanım Avantajları Nelerdir?

SCADA sisteminin kullanım avantajlarının temelinde üretim aşamalarını tek bir kaynak üzerinden görme ve denetleme işlemlerinin yapılması yer almaktadır. Bu şekilde ilerleme kaydedebilmek daha kolay hale gelmektedir. Toplanan verilerin raporlanması da hızlanmaktadır. Kullanım avantajlarının tamamı sunulan özelliklerden kaynaklı olarak daha kapsamlı ve büyük şekilde hazırlanmaktadır. Kurulan sistemlerin her an her saat izlenmesi bu sistemin en büyük avantajıdır. Hem zaman hem de iş gücü tasarrufu elde edilmektedir. Üretimler anlık olarak kaydedilmektedir.

SCADA Sistemleri Hangi Alanlarda Kullanılabilmektedir?

SCADA sistemlerinin kullanım alanları başlıca elektrik ve nükleer tesislerdir. Özellikle üretim yapılan alanlarda verilerin eksiksiz bir şekilde kaydedilmesi için SCADA kullanılmaktadır. Su arıtma, toplama ve dağıtma tesislerinde de ihtiyaç duyulmaktadır. Gıda alanında da kullanımı bulunmaktadır.

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir