Haberler

Ac Sürücüler Hakkında 10 Soru ve Cevabı

Endüstriyel ürünlerden biri olan ac sürücüleri otomasyon ve hareketlerin merkezi konum uygulamasının temelini oluşturmaktadır. Ac sürücüleri için kullanıcıların merak ettikleri ac sürücüler hakkında 10 soru ve cevabı sizler için derledik.

AC Sürücü Nasıl Yerleştirilir ve Bunun İçin Ne Kadar Alan Kullanmak Gerekir?

Kompakt bir yapıya sahip olan AC sürücüleri yeni nesil kullanıma uygun tasarlanmıştır. Elektrik kontrol merkezi içerisinde motorun çevre bölümlerine monte edilmektedir. AC motorları kullanılan tüm elektrik mekanizmaları üzerinde yerleştirilmektedir. Ömrü kullanım şekline ve takılan motora göre değişiklik göstermektedir.

Neden AC Sürücü Kullanılmalıdır?

AC sürücülerinin tamamı maksimum koruma ve dayanıklılık ile beraber tasarlanmıştır. Bu nedenle en kötü şartlarda bile kendinden en iyi performansı göstermektedir. Takılacak alan içerisinde kendisine verilen yükü kaldıracak şekilde üretilmiş ve boyutlandırılmıştır. Bu boyutlandırma sayesinde pompa, motor ve fanlar için kullanıma uygun hale getirilmiştir. Tüm ekipmanların tam gaz çalışması ile birlikte AC sürücü gereksiz elektrik harcaması yapmaz ve enerji tüketimini düşürmeye başlar.

İlginizi Çekebilir: Mitsubishi İnverter Motor Sürücü

AC Sürücüsü Takılmasının Ardından Motorun Hızı Nasıl Kontrol Edilir?

AC sürücüsü takıldıktan sonra iki farklı hız yöntem sistemi oluşturulmaktadır. Hız referansına göre sürücünün hızına uygun şekilde çalışmaya başlar. Bu şekilde hem motor hem de diğer ekipmanlar için hız ayarlanmış olur.

AC Sürücüsü Nasıl Başlatılır?

AC sürücünü başlatmak oldukça kolaydır. Bu sürücüyü başlatmak için ilk olarak hangi hızda çalışacağı kararlaştırılmaktadır. Basit hız ayarlarının ardından AC sürücüsü de hız referansı belirlemektedir. Eğilimin bulunduğu noktalarda ise AC sürücü kullanımına bağlı olarak kişilere gerekli bilgiler ve eğitimler verilmektedir.

Motor İçin AC Sürücü Satın Alma İşlemlerinde Bilinmesi Gereken Mevzuatlar Var mıdır?

AC sürücüleri temelde sürdürülebilir bir sanayi sistem politikasında geliştirilmektedir. Bu sebeple tüm çevresel durumlara uygun şekilde performansı en üst seviyeye taşımaktadır. Maksimum ve minimum kullanım dereceleri öğrenilerek verimlilik arttırılmaktadır. AC sürücüleri 7,5 ile 375 kW arasında motorlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

AC Sürücüsü İle Motor Yol Verici Sistemleri Aynı mıdır?

Minimum hızda dönen AC sürücüleri motoru en konforlu hale getirmektedir. Özellikle enerjinin boşa gitmemesi için sistem kendisini minimum seviyeye çekmektedir. Bu şekilde hız daha yavaşlatılarak yumuşak bir kalkış ve başlangıç gerçekleşmektedir. Bu şekilde sürücüler de motor hızını ayarlamakta ve kontrol etmeyi öğrenmektedir.

AC Sürücüsünün Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

AC sürücüsü takıldıktan sonra üreticinin tahmini kullanım süresi boyunca dayanıklılık göstermektedir. Dış ve çevresel etkenler de bu süreyi kimi zaman etkileyebilmektedir. Aynı zamanda sürücünün bakımı ve parça değişimleri de kullanım ömrünü uzatmaktadır. En iyi bakım ile birlikte bu sürücüler 15 yıl ve daha uzun süreli kullanılmaktadır.

Yeni Takılmış Olan AC Sürücünün Bakım Aşamaları Nelerdir?

Yeni takılan AC sürücüleri için elektrik ekipmanlarının hazır bulunması gerekmektedir. Uygun ekipmanlar sayesinde kurulumu oldukça kolaylaşmaktadır. Düzgün takılan ve kullanılan AC sürücülerinin ömrü de bu şekilde uzun olmaktadır. Kir ve tozdan korunmalı ve düzenli temizlenmelidir. Bakımının yanı sıra kullanımına da özen gösterilmesi beklenmektedir. Maksimum koruma sağlanan bu sürücülerin kullanım süreleri de bu şekilde artış göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: Servo Sürücü Seçimi

AC Sürücüsü Kullanıcıya Nasıl Bir Koruma Sağlamaktadır?

AC sürüleri olası kısa devrelere karşı motoru korumaktadır. Aynı zamanda diğer toprak ve arazi koşullarından gelecek hasar ve arızalara karşı da kendi sistemlerini koruma altına almaktadır. Bu işlem sonunda tıkalı ya da kuruyan pompaları tespit edilmektedir. Ekipmanın korumasını sağlamak için proses incelemeleri yapılmaktadır. Dahili ve harici işlevler de tespit edilerek öğrenilmektedir. Tüm korumaların doğru bir şekilde yapılması hasar ve arıza tespit işlemlerini de kolay hale getirmektedir.

DC Sürücüsü AC Sürücüsüne Dönüştürülebilir mi?

DC sürücüsüne sahip olan kişiler yeni nesil AC sürücüsüne bu sistemi çevirebilmektedir. Bu işlem için ilk olarak hem hız hem de motor tork aralıklarının incelenmesi gerekmektedir. Kontrollü değişim ve dönüşüm işlemleri sonunda tüm DC sürücüler AC sürücü şeklinde kullanılmaya başlanmaktadır.

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir