Otomasyon

Servo Sürücü Nedir?

Motorun aktarma organı diye nitelendirilen ve belli başlı yüklerden oluşan motorları denilmektedir. Bu şekilde mekanik çalışma sistemi geliştirilerek hızın ve pozisyonun değişkenliklerinden yararlanılmaktadır. Bu tarz motorların belli başlı referans değerleri bulunmaktadır. Referans değerler baz alınarak hareket kabiliyeti geliştirilmektedir. Elektronik güçlerin ilerlemesi ile birlikte servo sürücüler devreye girmektedir.

Servis sürücüler ya da motorlar akımların ve gerilimlerin kapalı bir devre sistemi sayesinde hareket etmesini sağlamaktadır. Bu sistem cihazın geri besleme ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Belli başlı pozisyonların ve komutların doğru bir şekilde yerine getirilmesi ile birlikte kontrol elemanları devreye girmektedir. Bu şekilde çalışma durumlarında motor sürücüleri devreye girerek kolaylık sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Servo Sürücü Seçimi

Bu kolay yoldan yararlanan ekipmanlar ise motorun hızlı bir şekilde gelişmesine destek vermektedir. İki tane kontrol sisteminden oluşan ve görevini tamamlaması ile birlikte son bulan devre elemanları arasında bulunmaktadır. Oldukça yüksek devrimler ile birlikte harekete geçen ve beslenme ihtiyacını karşılayabilen araçlar olarak değerlendirilmektedir.

Günümüzde otomasyon sektörünün gelişmesi ile birlikte bu tarz programlar yazılarak robot sistemlerinin daha da yaygın kullanılabilmesi sağlanmaktadır. Böyle dijital anlamda her türlü giriş ve çıkışın kontrolü ele alınarak bu doğrultuda işlemler yapılmaktadır. Endüstriyel alanlarda da sektörün vazgeçilmezi olarak bilinmektedir.

Servo Sürücü Nasıl Çalışmaktadır?

Sürücünün iyi bir şekilde çalışabilmesi için farklı birden fazla gerilimi ortak bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Bunun için hız ya da tork sisteminin çok büyük önemi bulunmaktadır. Fırçalı ya da fırçasız bir şekilde seçilecek olan lineer ve dönen sistemlerin geniş bir yelpazeye dağılımı söz konusu böylece bu aşamalarda cihazların potansiyel kabiliyetleri de ilerlemektedir.

Çözücü ya da kodlayıcı sistemlerin gelişmesi ile birlikte uygun pozisyonlarda sensörler üretilmektedir. Bundan dolayı da sürücüler motor standartlarına fazlasıyla büyük miktarlarda güçler vermektedir. Her iki yolda devreye sokulduğundan dolayı akım akışı hızlı bir şekilde hareket ederek anahtar görevini rahat bir şekilde görmektedir.

Giriş ya da komut sinyallerine dayanıp orantılı bir şekilde hareket etmektedir. Bu sürücü sistemlerinin hareket devriyeleri geniş çaplı olduğundan dolayı ideal performansa çok çabuk ulaşabilmektedir. Belli başlı parametreler ile ilerleme sağlanarak beslenme oluşmaktadır. Tek bir paket de dağılım değil çoklu paketlere yönelik dağılımlar söz konusu olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Servo Motor Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Servo Sürücü Nerelerde Kullanılmaktadır?

Çoğunlukla motor sektörlerinde ve endüstriyel bölgelerde karşımıza çıktığı bilinmektedir. Bundan dolayı alanlar değerlendirildiği takdirde çok geniş yerlere kadar yayılım göstermektedir.

Servo Sürücü Fiyatları Nasıl Olmaktadır?

Bu anlamda ayarlanan fiyatlar belli başlı kategorilere göre belirlenmektedir. Fiyatlandırmayı etkileyecek hususlardan biri kodlayıcı sistemin genişliği olmaktadır. Bu modların motor hacmi ne kadar büyük olursa sürücü o kadar iyi çalışmaktadır.

Buna bağlı olarak da denetleyici parametreler devreye girmektedir. Böylece yörünge hesapları yapılmaktadır. Fiyat açısından yaptıkları işlemlere göre uygun fiyatlar ile satışlara sunulduğundan dolayı birçok firma bunları tercih etmektedir.

 

Yazar

Aksa Otomasyon

Aksa Otomasyon firması, öncelikli olarak "Endüstriyel Otomasyon" alanında faaliyet göstermektedir. Bayiliğini ve Sistem Entegratörlüğünü yaptığı dünyanın önde gelen firmaların otomasyon ürünlerini ivedilikle sağlarken, diğer yandan itinayla çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır.